Co ma kawa do raka skóry?

picie kawy

Okazuje się, że bardzo wiele. Przez 10 lat naukowcy przebadali 450 tysięcy osób powyżej 50 roku życia, skupiając się na zależności picia kawa i zachorowania na czerniaka – najgroźniejszą postać raka skory.

Po uwzględnieniu takich czynników jak promieniowanie UV, wiek, masa ciała, aktywność fizyczna, palenie tytoniu i picie alkoholu, okazało się, że osoby pijące kawę mieli rzadziej zdiagnozowanego tego raka od tych, którzy od kawy stronili. W rzeczywistości, u tych którzy pili cztery filiżanki tego czarnego napoju z kofeiną ryzyko wystąpienia czerniaka zmniejszyło się o 20 procent. Trzeba tutaj od razu nadmienić, że picie kawy bezkofeinowej nie dawało żadnych korzyści.

O co właściwie chodzi? Już wcześniej naukowcy dowiedli, że kofeina i polifenowe znajdujące się w kawie mogą hamować rozwój nowotworu wywołanego promieniowaniem UV. Poza tym w procesie palenia ziarna pobudzane jest tworzenie witaminy z grupy B, które chronią przed tworzeniem się guzów.

Ale na kofeinę trzeba też uważać. Nadmierne picie napojów z kofeiną może prowadzić do leków, niepokojów, drażliwości, bóli głowy. Może również nastąpić produkcja przez organizm nadmiernej ilości kortyzolu – hormonu stresu – co z kolei może prowadzić do nadwagi, problemów trawiennych a nawet chorób serca.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany