Co jeść jeśli jesteś…

typy ciała

Twój organizm magazynuje tłuszcz w różnych częściach ciała, które przyjmują różny kształt. Nie ma jednego uniwersalnego podejścia do odchudzania.

To czas, aby poznać swój typ ciała: jabłko, gruszka, odwrócona piramida czy klepsydra.
Kiedy zaczniesz jeść odpowiednio dla swojego typu budowy ciała, będziesz zaskoczona, jak szybko organizm dostosuje się do tego. Energia się poprawi i waga zacznie naturalnie spadać.

…JABŁKIEM

Ten typ ciało ma tendencję do przybierania na wadze w okolicy brzucha. Nogi i ramiona są dość szczupłe. Mimo, że tłuszcz na brzuchu niesie ze sobą największe ryzyko utraty zdrowia bo to jest tzw. tłuszcz trzewny, to łatwo się go pozbyć.

WIĘCEJ: Ta dieta może obniżyć ryzyko raka jelita grubego nawet o 43%

Chęć na: żywność bogatą w cukier lub skrobię, napoje gazowane, kofeinę

Odpowiedź na złą dietę: brak energii i wilczy apetyt, szczególnie w południe lub po obiedzie.

Uwaga na hormony: insulinę. Kluczem do utraty wagi dla tego typu sylwetki jest utrzymanie prawidłowego poziom cukru we krwi.

Co do jedzenia: czyste białka (kurczak, chuda wołowina, wieprzowina, ryby) i zdrowe tłuszcze (jaja, awokado, orzechy, nasiona, orzechowe masło, olej kokosowy, olej z oliwek, sery pełnotłuste). Dużo warzyw zielonoliściastych (szpinak, jarmuż).

Limit: skrobiowe węglowodany do jednego posiłku dziennie i owoce o niskim indeksie glikemicznym (np. jagody).

Wyeliminuj: kawę i napoje gazowane. Słodkie rafinowane węglowodany, takie jak napoje dla sportowców, kupione w sklepie batony energetyczne i słodzone jogurty.

WIĘCEJ: Co jeść, żeby nie zachorować na raka?

…GRUSZKĄ

Ten typ ma tendencję do przybierania na wadze na biodrach i udach, często z małym brzuchem (jest to tłuszcz podskórny, nie tzw. trzewny). Ten typ wydaje się mieć znacznie mniejszą górną część ciała, z niewielką nadwagą na ramiona i klatce piersiowej.

Gruszka może być sfrustrowana gdy zacznie się odchudzać. Podskórna tkanka tłuszczowa na biodrach i udach jest trudna do zrzucenia. Jest wysoce prawdopodobne, że ten typ ciała ma do czynienia z dominacją estrogenów.

Chęć na: tłuste produkty mleczne, tłuste desery

Odpowiedź na złą dietę: napady wilczego głodu albo między posiłkami lub wieczorem po kolacji.

Uwaga na hormony: estrogeny. Chociaż estrogen jako grupa hormonów niekoniecznie jest zły, nierównowaga estrogenu z innymi hormonami, w szczególności z progesteronem może pomóc w przyroście masy ciała.

Co do jedzenia: Bogate w błonnik warzywa i owoce, pokarmy ze zdrową dawką owsa, gryki i quinoa, ryż brązowy.

Wyeliminuj: nabiał o wysokiej zawartości tłuszczu (ser, śmietana), produkty nie ekologiczne i mięsa (które zawierają pestycydy lub hormony), kofeinę, alkohol, soję (tofu).

WIĘCEJ: Dołącz je do diety. Mają cudowną moc!

…ODWRÓCONĄ PIRAMIDĄ

Ten typ ma tendencję do odkładania tłuszczu w ramionach, który zbiega się w kierunku talii i bioder. Zwykle zbiera się on w górnej części ciała przez klatkę piersiową, plecy, ramiona (powyżej linii stanika).

Chęć na: coś słonego, tłuszcz i fast foody, alkohol

Odpowiedź na złą dietę: zmniejszona energia w godzinach wieczornych

Uwaga na hormony: kortyzol. Wydalany przez gruczoły nadnerczy. Stale podwyższony poziom kortyzolu może mieć wpływ na uwalnianie innych hormonów, zwłaszcza insuliny, która powoduje przyrost masy ciała.

Co do jedzenia: Węglowodany złożone (owies, brązowy ryż, gryka) oraz nabiał z niską zawartością tłuszczu i dużo świeżych soków warzywnych. Dodatkowo zielone warzywa liściaste i owoce bogate w błonnik.

Wyeliminuj: ciężkie mięso, ser, ciężkostrawne słone przekąski, batony proteinowe, napoje z kofeiną

WIĘCEJ: Koniec z podwyższonym cholesterolem! Czas na dietę!

…KLEPSYDRĄ

W tym typie zazwyczaj nadmiar kilogramów rozkłada się równomiernie na całym ciele. Często najbardziej zauważalne jest to na twarzy, ale również na ramionach, klatce piersiowej, kolanach i kostkach.

Chęć na: nabiał, węglowodany słodkie.

Odpowiedź na złą dietę: zatrzymanie wody i zatory.

Uwaga na hormony: przysadki mózgowej, które mogą mieć wpływ na wydzielanie między innymi kortyzolu, insuliny i tarczycy.

Co do jedzenia: Przede wszystkim surowe warzywa i owoce, pokarmy z całymi ziarnami zbóż (płatki owsiane, quinoa, gryka). Codziennie porcja chudego białka z dużą ilością przypraw.

Limit: mięso o wysokiej zawartości tłuszczu, przetworzone węglowodany.

Wyeliminuj: napoje zawierające kofeinę, nabiał, rafinowane węglowodany, słodycze.

źródło: www.mindbodygreen.com

Ocen: 0
1 komentarz
  1. Jestem jabłkiem… i wszystko się sprawdza. Uwielbiam kawę i napoje gazowane. Musze z tym skończyć!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany