Ciąża i karmienie piersią – okres bez wody

karmienie piersiąOdpowiednie nawodnienie w czasie ciąży i karmienie piersią jest kluczowe. I to zarówno dla zdrowia matki, jak i rozwoju dziecka. Jak wynika z najnowszych badań, wiedza kobiet w ciąży i matek karmiących piersią na temat nawodnienia jest niepokojąco niska.

Ponad 60% kobiet nie jest świadomych tego, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie w tym szczególnym okresie. Aż połowa z nich popełnia prosty błąd – wypija za mało wody. Ponieważ świadomość dotycząca nawodnienia wśród kobiet ciężarnych i karmiących jest wciąż niska. Potrzebne jest prowadzenie szerokiej edukacji w tym zakresie.

Karmienie piersią a odwodnienie

Iinstytut badawczy Millward Brown przeprowadził badania na zlecenie Kropli Beskidu. Okazało się, że kobiety w ciąży i matki karmiące w małym stopniu zdają sobie sprawę z tego, jak istotne jest odpowiednie nawodnienie. Jako ważniejsze aspekty, jeśli chodzi o dbanie o siebie i o dziecko wskazują inne czynniki tj. brak stresu, regularne badania, odpowiednią dietę, w tym suplementację witamin i składników mineralnych oraz właściwą długość snu. Zapominają tym samym, że równie ważnym elementem w tym szczególnym okresie jest odpowiednie nawodnienie, kluczowe zarówno dla zdrowia matki, jak i rozwoju dziecka.

INNE: Dekalog dla kobiet w ciąży

Kobiety ciężarne i karmiące są świadome zmian, które zachodzą w ich organizmie i większych potrzeb. Jednak zwykle skupiają się na tych czynnikach, które wydają im się najistotniejsze – regularnie chodzą do lekarza, robią badania, przyjmują witaminy, zapominając często o fizjologicznie zwiększającym się zapotrzebowaniu na płyny. Wiedząc o wynikach badań i niskiej świadomości dotyczącej nawodnienia, powinniśmy postawić sobie za cel edukowanie kobiet ciężarnych i karmiących na temat tego, jak ważne dla nich i dla rozwijającego się dziecka jest odpowiednia ilość spożywanych płynów – wyjaśnia prof. Beata Pięta, Prezes Polskiego Towarzystwa Położnych.

Karmienie piersią – ile wody należy wypić

Poza niskim poziomem wiedzy na temat nawodnienia, również nawyki związane ze spożywaniem płynów u kobiet ciężarnych i karmiących nie są odpowiednie. Mimo większego zapotrzebowania na wodę w trakcie ciąży i laktacji aż 50% kobiet pije tyle samo, co przed ciążą. Ponadto 35% z nich nie ma świadomości, że zalecana ilość wypijanych płynów dla kobiet ciężarnych i karmiących to około 2-3 litry. Nawet te kobiety, które mają świadomość wzrostu zapotrzebowania na wodę, często nie stosują się do tych zaleceń. Kobiety ciężarne i karmiące wypijają mniej niż powinny – jest to średnio 1,7 litra płynów dziennie.

Co niepokojące, aż 30% kobiet ciężarnych i karmiących nie uzyskało żadnych informacji na temat prawidłowego nawodnienia. Zaś dla pozostałych 70% badanych głównym i najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy z tego obszaru jest personel medyczny, w tym bardzo wysoko cenieni – ginekolog i położna. Kobiety, które szukają informacji na własną rękę, w pierwszej kolejności wybierają Internet. Często gubią się w gąszczu licznych i sprzecznych informacji.

Ocen: 1
1 komentarz
  1. Dla mnie wypicie 1,5 litra wody to kiedyś było duże osiągnięcie, nawet latem. A teraz przy karmieniu 2-3 litry wody to codzienność 🙂 do tego różne zupki i lactosan mama wpierający laktacje, więc łącznie płynów jest więcej. Ale dzięki temu po początkowych trudnościach teraz ma pokarmu pod dostatkiem i już się nie stresuję, że moje dziecko jest głodne.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany