Chrzan jest roślina wieloletnią. Jest niezwykle wytrzymały. Nie zniszczy go ani wielki mróz ani susza. Nie potrzebuje też specjalnej gleby. Uprawiany jest nie tylko w Europie, ale i w Ameryce Północnej, Azji i Australii. Już w XV wieku wykorzystywano go jako środek konserwujący oraz roślinę, która wpływa na zdrowie i przedłuża życie.
Spis treści
Chrzan – zastosowanie
Chrzan był w domu naszych babć zawsze. Tarło się go i świeżym smarowano chleb. W liście chrzanu natomiast zawijano mięso, wędliny, sery i jaja. Dzięki temu długo zachowywały świeżość. Liście chrzanu były bowiem doskonałym środkiem konserwującym. Poza tym układano je na głowie, aby w słoneczny dzień chroniły przed porażeniem słonecznym.
Chrzan stosowano również po to aby pobudzić apetyt nie tylko u dzieci ale u ludzi którzy przechodzili rekonwalescencję.
Chrzan – witaminy
Chrzan ma mnóstwo witamin: A, B, B1, B2, C i E. Jest tam też wiele mikroelementów: potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, mangan, sód, cynk i fosfor oraz siarka. Ma również sporo błonnika. Ale nie tylko to jest w nim najcenniejsze. Najważniejsze są związki organiczne – glukozylany. Jeden z nich o nazwie sinigryna, który daje chrzanowi ostry smak i zapach – ma właściwości bakteriobójcze i antyoksydacyjne czyli zwalczające wolne rodniki.
Chrzan – antybiotyk
O chrzanie powinny przede wszystkim pomyśleć osoby, które zmagają się bardzo często z infekcjami górnych dróg oddechowy i chorują na anginę, grypę, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok, migdałków, boli ich gardło, są przeziębieni. Chrzan jest bowiem naturalnym antybiotykiem tak jak czosnek i cebula. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo oraz obkurcza śluzówkę.
Wzmacnia układ odpornościowy i zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych.
Chrzan – właściwości
Dodawany do dań chrzan pobudza apetyt, ale i wspomaga pracę woreczka żółciowego oraz wątroby. Ułatwia trawienie ponieważ pobudza wydzielanie soków trawiennych. Zapobiega zaparciom. Ma działanie moczopędne oraz obniża ciśnienie krwi. Wpływa zbawiennie na kości, wzmacniając je, a jednocześnie zapobiegając osteoporozie. Leczy ropiejące i trudno gojące rany. Odkaża jamę ustną i dziąsła – zapobiegając krwawieniu i paradontozie. I coś dla tych, którzy walczą ze zbędnymi kilogramami: poprawia przemianę materii i odchudza.
Zobacz też:
Stres – 3 skuteczne zioła na uspokojenie
Chlorella, naturalna multiwitamina: skład, działanie
Zapalenie dziąseł – usta płucz szałwią, aloesem lub płynem z trawy cytrynowej
Chrzan – wykorzystanie
Można pocierać sokiem z chrzanu miejsca dotknięte reumatyzmem – to przynosi ulgę. W bólach głowy przykłada się do skroni liście chrzanu. Nosi się natomiast kawałki korzenia w woreczku płóciennym na klatce piersiowej, miejscowo bowiem pobudza on krążenie. Przy pomocy chrzanu można wyleczyć ból gardła. 2 łyżki tartego chrzanu zalewamy 125 ml przegotowanej wody, zakręcamy w słoiczku i odstawiamy na godzinę. Po tym czasie przecedzamy i dodajemy tyle miodu, ile jest wody. Popijamy dwa razy dziennie po łyżeczce.
Chrzan – przeciwwskazania
Niestety chrzan nie jest dla wszystkich. Ostrożność w jego spożywaniu powinny zachować osoby z chorą tarczycą, nerkami, wrzodami żołądka, problemami z układem pokarmowym.
Chrzan – jaki kupować
Przede wszystkim musimy kupować korzenie twarde i mięsiste. Powinien mieć kolor jasnożółty a w przekroju biały. Nie może mieć żadnych plam ani zdrewniałych czy zazielenionych części. Najlepszy chrzan to taki, który ma 2,5 cm grubości i 25 cm długości.