Chrzan doceniły pod względem zdrowotnym już nasze babcie. Doskonale wiedziały, że jest niesamowitym lekiem. W wielu krajach zresztą uważany jest za lek. A naukowcy przebadali chrzan i uznali go za super żywność. Warto więc chrzan włączyć do swojej codziennej diety.
Chrzan jest roślina wieloletnią. Jest niezwykle wytrzymały. Nie zniszczy go ani wielki mróz ani susza. Nie potrzebuje też specjalnej gleby. Uprawiany jest nie tylko w Europie, ale i w Ameryce Północnej, Azji i Australii. Już w XV wieku wykorzystywano go jako środek konserwujący oraz roślinę, która wpływa na zdrowie i przedłuża życie.
Spis treści
Chrzan – zastosowanie
Chrzan był w domu naszych babć zawsze. Tarło się go i świeżym smarowano chleb. W liście chrzanu natomiast zawijano mięso, wędliny, sery i jaja. Dzięki temu długo zachowywały świeżość. Liście chrzanu były bowiem doskonałym środkiem konserwującym. Poza tym układano je na głowie, aby w słoneczny dzień chroniły przed porażeniem słonecznym.
Chrzan stosowano również po to aby pobudzić apetyt nie tylko u dzieci ale u ludzi którzy przechodzili rekonwalescencję.
Chrzan – witaminy
Chrzan ma mnóstwo witamin: A, B, B1, B2, C i E. Jest tam też wiele mikroelementów: potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, mangan, sód, cynk i fosfor oraz siarka. Ma również sporo błonnika. Ale nie tylko to jest w nim najcenniejsze. Najważniejsze są związki organiczne – glukozylany. Jeden z nich o nazwie sinigryna, który daje chrzanowi ostry smak i zapach – ma właściwości bakteriobójcze i antyoksydacyjne czyli zwalczające wolne rodniki.
Chrzan – antybiotyk
O chrzanie powinny przede wszystkim pomyśleć osoby, które zmagają się bardzo często z infekcjami górnych dróg oddechowy i chorują na anginę, grypę, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok, migdałków, boli ich gardło, są przeziębieni. Chrzan jest bowiem naturalnym antybiotykiem tak jak czosnek i cebula. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo oraz obkurcza śluzówkę.
Wzmacnia układ odpornościowy i zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych.
Chrzan – właściwości
Dodawany do dań chrzan pobudza apetyt, ale i wspomaga pracę woreczka żółciowego oraz wątroby. Ułatwia trawienie ponieważ pobudza wydzielanie soków trawiennych. Zapobiega zaparciom. Ma działanie moczopędne oraz obniża ciśnienie krwi. Wpływa zbawiennie na kości, wzmacniając je, a jednocześnie zapobiegając osteoporozie. Leczy ropiejące i trudno gojące rany. Odkaża jamę ustną i dziąsła – zapobiegając krwawieniu i paradontozie. I coś dla tych, którzy walczą ze zbędnymi kilogramami: poprawia przemianę materii i odchudza.
Zobacz też:
Stres – 3 skuteczne zioła na uspokojenie
Chlorella, naturalna multiwitamina: skład, działanie
Zapalenie dziąseł – usta płucz szałwią, aloesem lub płynem z trawy cytrynowej
Chrzan – wykorzystanie
Można pocierać sokiem z chrzanu miejsca dotknięte reumatyzmem – to przynosi ulgę. W bólach głowy przykłada się do skroni liście chrzanu. Nosi się natomiast kawałki korzenia w woreczku płóciennym na klatce piersiowej, miejscowo bowiem pobudza on krążenie. Przy pomocy chrzanu można wyleczyć ból gardła. 2 łyżki tartego chrzanu zalewamy 125 ml przegotowanej wody, zakręcamy w słoiczku i odstawiamy na godzinę. Po tym czasie przecedzamy i dodajemy tyle miodu, ile jest wody. Popijamy dwa razy dziennie po łyżeczce.
Chrzan – przeciwwskazania
Niestety chrzan nie jest dla wszystkich. Ostrożność w jego spożywaniu powinny zachować osoby z chorą tarczycą, nerkami, wrzodami żołądka, problemami z układem pokarmowym.
Chrzan – jaki kupować
Przede wszystkim musimy kupować korzenie twarde i mięsiste. Powinien mieć kolor jasnożółty a w przekroju biały. Nie może mieć żadnych plam ani zdrewniałych czy zazielenionych części. Najlepszy chrzan to taki, który ma 2,5 cm grubości i 25 cm długości.