Chałka drożdżowa

chałka

Pyszna, świeża, chrupiąca chałka. Któż by nie chciał zjeść jej na śniadanie. Polecamy więc łatwy przepis na domową chałkę drożdżową.

Temp. pieczenia: 180°C
Czas pieczenia:  ok. 25 min.

Chałka składniki:

Ciasto:

100 g masła (roztopionego)
500 g mąki
1 opak. Drożdży instant np. Dr. Oetkera
150 g cukru
1 opak. Cukru wanilinowego 8 g np. Dr. Oetkera
1 szczypta soli
1 szt. jajka
250 ml wody (ciepłej)

Do smarowania:

1 szt. jajka
6 łyżek wody
Kruszonka:
80 g mąki
60 g cukru
1 łyżeczka Cukru wanilinowego 8 g np. Dr. Oetkera
50 g masła

Chałka przygotowanie:

chałka drożdżowa

1. Roztop i przestudź masło. Mąkę przesiej do miski, dodaj drożdże, cukier, cukier wanilinowy, sól i dokładnie wymieszaj.

chałka drożdżowa

2. Do suchych składników dodaj jajko, ciepłą wodę oraz roztopione masło i zagniataj do momentu, gdy ciasto przestanie się kleić. Ciasto umieść w misce, przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia (aż podwoi objętość).

chałka drożdżowa

3. Po wyrośnięciu ciasto krótko zagnieć i podziel na 4 części. Z jednej części utocz 3 wałeczki, a następnie spleć w warkocz, podwijając końce pod spód.

chałka drożdżowa

4. Z pozostałych części ciasta również stwórz warkocze. W czasie formowania pojedynczych kulek przykryj pozostałe części ciasta aby nie obsychały. Warkocze ułóż na 2 blaszkach z wyposażenia piekarnika, wyłożonych papierem do pieczenia, przykryj ściereczką i odstaw do ponownego wyrośnięcia na ok. 20 minut. Gdy podrosną, posmaruj roztrzepanym jajkiem z wodą. Możesz je posypać makiem lub kruszonką zagniecioną z mąki, cukru, masła i cukru wanilinowego. Wstaw do nagrzanego piekarnika.

Ocen: 1
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany