Cesarskie cięcie – zapomnij o bliźnie

cesarka

Cesarskie cięcie dotyczy prawie 40 % ciężarnych kobiet. Bardzo często jest ono konieczne ze względu na zdrowie i życie dziecka oraz matki. Reszta to „cesarki na życzenie pacjentki”. We wszystkich przypadkach pamiątką jest blizna.

Problem blizny po porodzie dotyczy zatem sporej liczby kobiet. Jednak taka blizna po cesarskim cięciu może stać się prawie niewidoczna. Aby tak się stało należy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Jak to robić?

Słowo o ,,cesarce’’

Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny. Operacja ta polega na rozcięciu powłok brzusznych
i wyjęciu dziecka bezpośrednio z macicy kobiety. Podczas zabiegu cesarskiego cięcia dochodzi do przerwania ciągłości powłok skórnych oraz warstw znajdującymi się pod nimi. Lekarz decyduje się na wykonanie jednego z dwóch rodzajów nacięć brzucha: poprzecznego (częściej stosowanego) bądź podłużnego.

WIĘCEJ: Skąd się biorą blizny i jak je leczyć?

Blizna po cesarskim cięciu – jak wygląda?

Podczas cesarskiego cięcia skóra na podbrzuszu zostaje rozcięta na długość 12–15 cm. W miejscu, które zostało poddane nacięciu powstaje rana, która stopniowo podlega procesowi gojenia się, a następnie zabliźniania. U pewnej grupy kobiet po jakimś czasie blizna po cesarskim cięciu staje się prawie niewidoczna, jednak nie zawsze tak się dzieje. U innych z kolei tworzy się tzw. blizna przerosła, która jest twarda i nieestetyczna.

Najważniejsze to… odpowiednia pielęgnacja blizny

• Po porodzie rana zostaje opatrzona specjalnym opatrunkiem, na który należy zwrócić szczególną uwagę,  np. podczas kąpieli.
• Po zdjęciu opatrunku i szwów należy pamiętać o tym, aby rana nie uległa zabrudzeniu, a przez to, aby nie doszło do zakażenia.
• Ranę należy przemywać ciepłą wodą lub używać hipoalergicznego mydła.
• Ranę najlepiej osuszać ręcznikiem jednorazowym lub gazą.
• Zaleca się nosić bawełnianą bieliznę, aby zmniejszyć podrażnienie rany.
• Rana po cesarskim cięciu powinna się zagoić całkowicie po 4–6 tygodniach od porodu.

Zaleca się stosowanie Contractubex plastrów na noc o intensywnym działaniu, które ułatwią właściwe zabliźnienie się tkanek. Taką terapię pooperacyjną blizny można rozpocząć po początkowym etapie, po zdjęciu szwów gdy odpadnie strup i nie ma już wysięków.

Ocen: 2
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany