Cellulit: Są na to metody

cellulit

Cellulit, czyli pomarańczowa skórka nie daje spać wielu kobietom. Ten defekt skóry szczególnie widoczny jest na udach i pośladkach. Zimą zasłaniamy te miejsca ubraniem. Ale zbliża się lato i wiele z nas chciałoby pokazać swoje ciało. Warto już dzisiaj rozpocząć walkę z cellulitem.

Do najstarszych metod radzenia sobie z cellulitem należą masaże oraz endermologia. Warto przyjrzeć się diecie (ograniczenie soli, słodyczy, tłuszczu zwierzęcego, wprowadzenie pełnoziarnistego pieczywa, świeżych ziół, owoców, kiełków, chudych ryb, kasz, picie dużej ilości wody), dbałość o regularne ćwiczenia fizyczne, stosowanie naprzemiennego (ciepły i zimny)prysznica, peelingów mechaniczne oraz aplikacja odpowiednich kosmetyków.

Skuteczne zabiegi lekarskie na cellulit:

KARBOKSYTERAPIA – terapia „cudownym gazem”- śródskórne lub podskórne precyzyjne wstrzykiwanie dwutlenku węgla (CO2). Podawany w ten sposób gaz rozchodzi się równomiernie pod skórą, rozszerzając naczynia, zwiększając natlenienie tkanek i przywracając prawidłowy metabolizm komórkom. Jest to terapia bodźcowa, co oznacza, że pod wpływem CO₂ stymulujemy w tkance procesy regeneracyjne i naprawcze. Dochodzi do szybkiej eliminacji zalegających w skórze toksyn. Zabieg ma dodatkowe działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Dzięki niemu poprawia się napięcie i elastyczność skóry (również po porodzie). Skóra staje się wyraźnie odżywiona, zregenerowana i „wyprasowana”. Zanika efekt „pomarańczowej skórki”.

WIĘCEJ: Czy można pozbyć się cellulitu

METODY INIEKCYJNE – klasyczna mezoterapia i podskórne podawanie specjalnych koktajli do wygładzenia nierówności (np. RRS HA Cellutrix, Cellu Care) zawierających w swoim składzie: nienasycony kwas hialuronowy, krzem organiczny, antyoksydanty, lipolityki, flawonoidy, mikroelementy, witaminy, rutynę, wyciągi roślinne z karczocha, nostrzyka żółtego, milorząbu japońskiego. Oprócz redukcji cellulitu dochodzi do ujędrnienia skóry i poprawy jej jakości, redukcji lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej.

AQUALYX – lipoliza iniekcyjna. Wspomaga leczenie cellulitu z tzw. lokalnym nadmiarem tkanki tłuszczowej. Polega na wstrzykiwaniu do leczonego obszaru substancji działających niszcząco na komórki tłuszczowe (deoksycholan sodu, nie fosfatydylocholina). Zniszczone komórki tłuszczowe transportowane są do wątroby i wydalane z organizmu przez nerki. Aqualyx podaje się specjalna metoda intralipoterapii.

FALE RADIOWE, czyli radiofrekwencja – THERMAGE: nowatorska metoda polegająca na wykorzystaniu fal radiowych do zwiększenia napięcia i ujędrnienia skóry oraz likwidacji cellulitu. Polecana dla osób z nadmiarem skóry na wewnętrznych powierzchniach ud i ramion oraz osób
z obwisłymi pośladkami. Daje widoczny efekt poprawy elastyczności i napięcia skóry dekoltu oraz piersi. Rewelacyjne efekty uzyskuje się stosując ją na zwiotczałą skórę brzucha (np. po ciąży).

NICI PDO – biodegradowalne, samorozpuszczalne nici o różnej długości zbudowane z polidioksanonu, substancji z której składają się wchłanialne szwy chirurgiczne. Podane do obszaru objętego cellulitem napinają i wygładzają mechanicznie skórę, tworząc rodzaj rusztowania. Ponadto stymulują produkcje naturalnego kolagenu i elastyny. Wchłaniają się w ciągu 2-9 miesięcy, dając efekt utrzymujący się ponad rok.

WIĘCEJ: Cellulit – jest już na to sposób

Jeszcze raz o cellulicie

Cellulit (GLD) – gynoid lipodystrophy, lipodystrofia typu kobiecego, liposkleroza, powszechny kosmetyczno-medyczny defekt skóry, któremu sprzyjają estrogeny. Obraz kliniczny oraz histopatologiczny  jest bardzo zróżnicowany i zależy od stadium zaawansowania. Lipodystrofia rozwija się w kilku etapach przez wiele miesięcy lub lat.

Etap I – bez typowych objawów klinicznych. Występuje zastój w naczyniach żylnych i limfatycznych
i wzrost przepuszczalności ich ściany, obrzęk tkanek, rozpoczyna się nadmierne gromadzenie
i odkładanie tłuszczu. Pojawia się ciastowatość skóry, zmniejszenie jej elastyczność i hipotermia.
Etap II – po ujęciu skóry w fałd pojawia się wgłębienie i uwypuklenie „pomarańczowa skórka”. Obrzęk jest stały, dochodzi do uszkodzenia skóry i tkanki podskórnej, gromadzi się przesięk, dalsze zaburzenie mikrokrążenia.
Etap III –  „skórka pomarańczowa” jest utrwalona, tworzą się mikroguzki, dalsze upośledzenie mikrokrążenia, obniżenie elastyczności skóry, zwłóknienie tkanki podskórnej.
Etap IV – objawy bardziej nasilone niż w stadium III. Guzki wyraźniej zaznaczone i wyczuwalne palpacyjnie, mogą dawać dolegliwości bólowe.

Rodzaje cellulitu:

Nazewnictwo poszczególnych postaci cellulitu zależy od struktury zmian wyczuwalnych pod palcami oraz różnic w budowie tkanki:

– Postać twarda (zwarta) występuje  głównie u nastolatek i młodych kobiet, często w korelacji rozstępami.

– Postać wiotka dotyczy głównie kobiet prowadzących siedzący tryb życia lub po dużej utracie wagi, szczególnie po 40 oku życia i wiąże się z obniżeniem napięcia mięśni.

– Postać obrzękowa to odmiana najrzadsza, ale najcięższa. Skóra jest blada i obrzęknięta, towarzyszy temu uczucie ciężkości.

WIĘCEJ: 20 minut treningu i po… cellulicie

– Postać mieszana cellulitu występuje najczęściej. W różnych okolicach ciała mogą występować wszystkie wcześniej wymienione postaci.

Ze względu na konsystencje zmian cellulit dzielimy na:

Cellulit wodny – pojawia się niezależnie od wieku, już w okresie dojrzewania (czynnik hormonalny). W tkankach odkładają się lipidy i woda w celu przystosowania organizmu do ewentualnej ciąży.

Cellulit lipidowy – powstaje w głębszych warstwach skóry i tkanki łącznej. Jest skutkiem nieprawidłowego gromadzenia się i odkładanie cukrów i kwasów tłuszczowych,. Tworzy tzw. „pomarańczową skórkę”.

Co wpływa na rozwój cellulitu

• nieprawidłowa dieta – nadmiar słodyczy, tłustych potraw i przetworzonego jedzenia, nadmiar soli,
• leczenie hormonalne,
• stres,
• brak regularnej aktywności fizycznej, siedzący tryb życia,
• obuwie na wysokim obcasie i zbyt obcisłe ubrania zaburzające ukrwienie.

DR N.MED. ELŻBIETA PODGÓRSKA
dermatolog, specjalista medycyny estetycznej Klinika Medycyny Estetycznej Elesthetic Clinic

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany