Cellulit, czyli pomarańczowa skórka nie daje spać wielu kobietom. Ten defekt skóry szczególnie widoczny jest na udach i pośladkach. Zimą zasłaniamy te miejsca ubraniem. Ale zbliża się lato i wiele z nas chciałoby pokazać swoje ciało. Warto już dzisiaj rozpocząć walkę z cellulitem.
Do najstarszych metod radzenia sobie z cellulitem należą masaże oraz endermologia. Warto przyjrzeć się diecie (ograniczenie soli, słodyczy, tłuszczu zwierzęcego, wprowadzenie pełnoziarnistego pieczywa, świeżych ziół, owoców, kiełków, chudych ryb, kasz, picie dużej ilości wody), dbałość o regularne ćwiczenia fizyczne, stosowanie naprzemiennego (ciepły i zimny)prysznica, peelingów mechaniczne oraz aplikacja odpowiednich kosmetyków.
Spis treści
Skuteczne zabiegi lekarskie na cellulit:
KARBOKSYTERAPIA – terapia „cudownym gazem”- śródskórne lub podskórne precyzyjne wstrzykiwanie dwutlenku węgla (CO2). Podawany w ten sposób gaz rozchodzi się równomiernie pod skórą, rozszerzając naczynia, zwiększając natlenienie tkanek i przywracając prawidłowy metabolizm komórkom. Jest to terapia bodźcowa, co oznacza, że pod wpływem CO₂ stymulujemy w tkance procesy regeneracyjne i naprawcze. Dochodzi do szybkiej eliminacji zalegających w skórze toksyn. Zabieg ma dodatkowe działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Dzięki niemu poprawia się napięcie i elastyczność skóry (również po porodzie). Skóra staje się wyraźnie odżywiona, zregenerowana i „wyprasowana”. Zanika efekt „pomarańczowej skórki”.
WIĘCEJ: Czy można pozbyć się cellulitu
METODY INIEKCYJNE – klasyczna mezoterapia i podskórne podawanie specjalnych koktajli do wygładzenia nierówności (np. RRS HA Cellutrix, Cellu Care) zawierających w swoim składzie: nienasycony kwas hialuronowy, krzem organiczny, antyoksydanty, lipolityki, flawonoidy, mikroelementy, witaminy, rutynę, wyciągi roślinne z karczocha, nostrzyka żółtego, milorząbu japońskiego. Oprócz redukcji cellulitu dochodzi do ujędrnienia skóry i poprawy jej jakości, redukcji lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej.
AQUALYX – lipoliza iniekcyjna. Wspomaga leczenie cellulitu z tzw. lokalnym nadmiarem tkanki tłuszczowej. Polega na wstrzykiwaniu do leczonego obszaru substancji działających niszcząco na komórki tłuszczowe (deoksycholan sodu, nie fosfatydylocholina). Zniszczone komórki tłuszczowe transportowane są do wątroby i wydalane z organizmu przez nerki. Aqualyx podaje się specjalna metoda intralipoterapii.
FALE RADIOWE, czyli radiofrekwencja – THERMAGE: nowatorska metoda polegająca na wykorzystaniu fal radiowych do zwiększenia napięcia i ujędrnienia skóry oraz likwidacji cellulitu. Polecana dla osób z nadmiarem skóry na wewnętrznych powierzchniach ud i ramion oraz osób
z obwisłymi pośladkami. Daje widoczny efekt poprawy elastyczności i napięcia skóry dekoltu oraz piersi. Rewelacyjne efekty uzyskuje się stosując ją na zwiotczałą skórę brzucha (np. po ciąży).
NICI PDO – biodegradowalne, samorozpuszczalne nici o różnej długości zbudowane z polidioksanonu, substancji z której składają się wchłanialne szwy chirurgiczne. Podane do obszaru objętego cellulitem napinają i wygładzają mechanicznie skórę, tworząc rodzaj rusztowania. Ponadto stymulują produkcje naturalnego kolagenu i elastyny. Wchłaniają się w ciągu 2-9 miesięcy, dając efekt utrzymujący się ponad rok.
WIĘCEJ: Cellulit – jest już na to sposób
Jeszcze raz o cellulicie
Cellulit (GLD) – gynoid lipodystrophy, lipodystrofia typu kobiecego, liposkleroza, powszechny kosmetyczno-medyczny defekt skóry, któremu sprzyjają estrogeny. Obraz kliniczny oraz histopatologiczny jest bardzo zróżnicowany i zależy od stadium zaawansowania. Lipodystrofia rozwija się w kilku etapach przez wiele miesięcy lub lat.
Etap I – bez typowych objawów klinicznych. Występuje zastój w naczyniach żylnych i limfatycznych
i wzrost przepuszczalności ich ściany, obrzęk tkanek, rozpoczyna się nadmierne gromadzenie
i odkładanie tłuszczu. Pojawia się ciastowatość skóry, zmniejszenie jej elastyczność i hipotermia.
Etap II – po ujęciu skóry w fałd pojawia się wgłębienie i uwypuklenie „pomarańczowa skórka”. Obrzęk jest stały, dochodzi do uszkodzenia skóry i tkanki podskórnej, gromadzi się przesięk, dalsze zaburzenie mikrokrążenia.
Etap III – „skórka pomarańczowa” jest utrwalona, tworzą się mikroguzki, dalsze upośledzenie mikrokrążenia, obniżenie elastyczności skóry, zwłóknienie tkanki podskórnej.
Etap IV – objawy bardziej nasilone niż w stadium III. Guzki wyraźniej zaznaczone i wyczuwalne palpacyjnie, mogą dawać dolegliwości bólowe.
Rodzaje cellulitu:
Nazewnictwo poszczególnych postaci cellulitu zależy od struktury zmian wyczuwalnych pod palcami oraz różnic w budowie tkanki:
– Postać twarda (zwarta) występuje głównie u nastolatek i młodych kobiet, często w korelacji rozstępami.
– Postać wiotka dotyczy głównie kobiet prowadzących siedzący tryb życia lub po dużej utracie wagi, szczególnie po 40 oku życia i wiąże się z obniżeniem napięcia mięśni.
– Postać obrzękowa to odmiana najrzadsza, ale najcięższa. Skóra jest blada i obrzęknięta, towarzyszy temu uczucie ciężkości.
WIĘCEJ: 20 minut treningu i po… cellulicie
– Postać mieszana cellulitu występuje najczęściej. W różnych okolicach ciała mogą występować wszystkie wcześniej wymienione postaci.
Ze względu na konsystencje zmian cellulit dzielimy na:
Cellulit wodny – pojawia się niezależnie od wieku, już w okresie dojrzewania (czynnik hormonalny). W tkankach odkładają się lipidy i woda w celu przystosowania organizmu do ewentualnej ciąży.
Cellulit lipidowy – powstaje w głębszych warstwach skóry i tkanki łącznej. Jest skutkiem nieprawidłowego gromadzenia się i odkładanie cukrów i kwasów tłuszczowych,. Tworzy tzw. „pomarańczową skórkę”.
Co wpływa na rozwój cellulitu
• nieprawidłowa dieta – nadmiar słodyczy, tłustych potraw i przetworzonego jedzenia, nadmiar soli,
• leczenie hormonalne,
• stres,
• brak regularnej aktywności fizycznej, siedzący tryb życia,
• obuwie na wysokim obcasie i zbyt obcisłe ubrania zaburzające ukrwienie.
DR N.MED. ELŻBIETA PODGÓRSKA
dermatolog, specjalista medycyny estetycznej Klinika Medycyny Estetycznej Elesthetic Clinic
Nie wydaje mi się, że są na to jakieś sposoby. Aha jest jeden – polubić!