Brązowa tkanka tłuszczowa? Istnieje i… spala kalorie!

brązowy tłuszcz

Jeśli chodzi o utratę wagi i spalanie tłuszczu, nic nie jest tak oczywiste i czarno-białe. Nowe badanie pokazuje, że warto przyjrzeć się bliżej brązowemu tłuszczowi, który jest w naszym organizmie.

Naukowcy od dawna wiedzą, że wielu z nas ma za dużo białego tłuszczu, który zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy i innych problemów zdrowotnych. Pojawiające się badania pokazują, że trzeba zwiększyć ilość brązowego tłuszczu, który uważany jest za zdrowy, ponieważ pomaga spalić kalorie i “pożera” biały tłuszcz.
Na szczęście, istnieje kilka prostych sposobów, aby zwiększyć poziom brązowej tkanki tłuszczowej:

1. Nie głoduj
Neurony w mózgu powiadamiają nas, gdy nie jesteśmy już głodni. Teraz okazuje się, że te neurony mają kolejne zadanie: naukowcy z Yale School of Medicine odkryli, że u myszy, neurony te powodują zmianę tłuszczu białego na brązowy. Badanie, opublikowane w czasopiśmie Cell, wykazały, że jedzenie zbyt małej ilości kalorii hamuje zmianę białego tłuszczu w brązowy. Natomiast jeśli będziemy jeść tyle, aby zaspokoić głód, neurony rozpoczną zamianę białego tłuszczu w brązowy. Jest tylko pewne niebezpieczeństwo, abyśmy nie jedli za dużo, bo wtedy przyrost białego tłuszczu będzie większy, co zakłóci zdolność brunatnej tkanki tłuszczowej do spalania kalorii.

2. Jedz jabłko

jedz jabłko

Naukowcy z University of Iowa odkryli, że kwas ursolowy (znaleziony w skórce jabłek, co daje jabłku połysk) zwiększył ilość brązowego tłuszczu u myszy, nawet jeśli były one karmione tłustym pożywieniem.

3. Ćwicz
Dlaczego tak wielu ludzi widzi sukces w ćwiczeniach na siłowni? Otóż badania zwierząt opublikowane w czasopiśmie Modele, wykazały, że podczas ćwiczeń następuje uwolnienie enzymu zwanego irisin, który komórki białego tłuszczu zamienia na brązowy. Nowsze badania zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego 2013 potwierdziły, że mężczyźni ćwiczący na rowerku stacjonarnym mają więcej brązowego tłuszczu.

4. Wyłącz termostat

spalanie kalorii

Zimno ma korzystny wpływ na spalanie tłuszczu – tak wykazało badanie, którego wyniki opublikowano w Journal of Clinical Investigation. Poproszono 12 młodych mężczyzn z niską ilością tłuszczu brązowego, aby przez sześć tygodni przebywali 2 godziny dziennie w zimnym pomieszczeniu. Okazało się, że spalili dodatkowe 108 kalorii w porównaniu z grupą, która znajdowała się w pomieszczeniach z normalną temperaturą. Po kolejnych sześciu tygodniach spalili dodatkowe 289 kalorii. To skłoniło badaczy do wysunięcia hipotezy, że jeśli jesteśmy narażeni na niższe temperatury, zwiększa się aktywność genu, który przekształca biały tłuszczu w brązowy.

5. Wystaw buzie na słońce
Nie tylko ma to wpływ na melatoninę. Badania wykazały, że u szczurów melatonina zwiększała obecność “beżowego” tłuszczu, który jest podobny do brązowej tkanki tłuszczowej, jeśli chodzi o możliwość spalania kalorii. Eksperci twierdzą, że najlepiej stymulować produkcję melatoniny wystawiając się na słońce i unikając w nocy światła od telewizorów czy komputerów.

źródło:www.prevention.com

Ocen: 2
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany