Botoks czy kwas hialuronowy

botoks i kwas hialuronowy

Tym, co jako pierwsze zdradza nasz wiek, jest twarz. Choć dbamy o nią, to zmarszczki czy zmieniający się owal twarzy w pewnym momencie stają się praktycznie nie do zatuszowania. Może czas zastanowić się nad odmładzającymi zabiegami. Co wybrać: botoks czy kwas hialuronowy?

Mimo nieustającego rozwoju medycyny estetycznej, dwa zabiegi odmładzające z jej zakresu już od wielu lat pozostają najpopularniejsze i najbezpieczniejsze. Mowa o botoksie i kwasie hialuronowym. Myślisz, że przestudiowałaś Internet i wiesz już na ich temat wszystko? Zapraszamy do lektury!

Botoks czyli trucizna pod kontrolą

Toksyna botulinowa, popularnie zwana botoksem, jest groźną trucizną. Tymczasem w medycynie estetycznej jest najbezpieczniejszym i najbardziej niezawodnym sposobem wygładzania zmarszczek na twarzy, m.in. “lwiej zmarszczki”, zmarszczek poziomych czoła, wokół oczu (kurze łapki) czy pod oczami. – Botoks służy do blokowania przewodnictwa nerwowego w mięśniach, w tym przypadku w mięśniach mimicznych twarzy, które są odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek – tłumaczy dr Beata Kaszyńska, specjalistka medycyny estetycznej z warszawskiego gabinetu FaceMed. – Wystarczy już kilka jednostek podanych w mięsień, aby skutecznie go porazić i osłabić. W ten sposób mięsień przestaje się kurczyć, a zmarszczki się wygładzają.

Co ważne, zabiegi z użyciem botoksu są odwracalne. Po ok. 6 miesiącach mięsień, w który substancja była podana, regeneruje się i nasza skóra wraca do stanu sprzed zabiegu. Zabiegi z botoksu zarezerwowane są dla górnej części twarzy.

Botoks zalecany jest dla osób z bogatą mimiką. Podanie botoksu w zmarszczki czoła i okolic oczu wraz z zabiegiem z użyciem zabiegu mezoterapii igłowej z kwasu hialuronowego daje bardzo dobre efekty i jest zalecane nawet u osób młodych, przed 30 rokiem życia. Podając botoks w takim wieku, działamy jak profilaktyka antystarzeniowa.

Naturalne wypełnienie, czyli kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy (często określany jako HA, skrót od angielskiego hyaluronic acid) jest najbardziej znanym i powszechnie stosowanym w medycynie estetycznej wypełniaczem. Choć jego główne zadanie również sprowadza się m.in. do tymczasowego eliminowania zmarszczek (w większości innych niż w przypadku botoksu), to odbywa się to w odmienny sposób, niż pod wpływem opisywanej wcześniej toksyny botulinowej.

Specjaliści zwracają uwagę na fakt, że jedną z głównych zalet kwasu hialuronowego jest to, że normalnie jest on obecny w ciele każdego człowieka. Nie ma obawy o to, że jakiś organizm może go odrzucić, np. w wyniku reakcji alergicznej, jest więc bardzo bezpieczny. – Kwas hialuronowy możemy znaleźć m.in. w łzach, gałce ocznej czy w chrząstkach – tłumaczy dr Beata Kaszyńska. – Kiedyś uzyskiwany był z grzebieni kogutów czy skóry rekina, a obecnie pozyskiwany jest w procesie fermentacji bakterii. Kwas hialuronowy służy do spłycania i wygładzania zmarszczek występujących na twarzy, takich jak bruzdy nosowo-wargowe czy zmarszczki palacza. Służy do odbudowywania ubytków okolicy doliny łez czy okolicy skroniowej. Może być wykorzystywany również do powiększania ust oraz policzków, a także do modelowania owalu twarzy.

WIĘCEJ: Kwas hialuronowy – to powinnaś wiedzieć

W medycynie estetycznej wykorzystywane są dwa główne rodzaje kwasu hialuronowego: usieciowany i nieusieciowany. Nieusieciowany jest lżejszy i stosowany w mezoterapii, czyli rewitalizacji skóry. Usieciowany jest gęstszy i stosuje się go do wypełniania i modelowania twarzy. Efekty po podaniu kwasu hialuronowego mogą utrzymywać się dość długo, bo aż do półtora roku. O tym, jaki rodzaj kwasu powinien być stosowany w danym przypadku, powinien zawsze decydować lekarz.

Dobrana para – botok i kwas hialuronowy

Zarówno botoks, jak i kwas hialuronowy, są gwarantem szybkiego i bezpiecznego odmłodzenia twarzy. Oba zabiegi są odwracalne, a ryzyko powikłań w przypadku podawania przez doświadczonego lekarza, jest minimalne. Poza tym kwas hialuronowy jest jedną z najbardziej naturalnych substancji dla organizmu człowieka. Są bezbolesne i nie wymagają rekonwalescencji, a jeśli chodzi o skuteczność, to działają praktycznie natychmiastowo. Są więc idealne dla osób, które chcą się odmłodzić, jednocześnie ograniczając czas, ryzyko i ból. Ponadto oba zabiegi doskonale się uzupełniają i za pomocą obu preparatów można uzyskać piękny wygląd twarzy, nawet na kilkanaście miesięcy!

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany