Bomba zarazków czai się… w kuchni

zarazki w kuchni

Niespodzianka! To nie twoja bateria zlewozmywakowa ani klamka jest największym siedliskiem zarazków. Jest nim twój ręcznik.

Roi się tam od olbrzymiej ilości zarazków, które mogą powodować nudności ale i salmonellozę. Odkryli to naukowcy z Cansas State University.

Zarazki w kuchni

“Najbardziej zaskakujące było to, że badani nie myli rak i wycierali je w ręcznik” mówi główny autor badania, Jeannie Sneed, specjalista bezpieczeństwa żywności. “Ręczniki były najbardziej zanieczyszczoną rzeczą w kuchni.”

Poprzednie badania wykazały, że bakterie salmonelli znalezione w surowym mięsie i drobiu, które mogą powodować śmiertelne choroby, mogą rosnąć na ręczniku przez noc, nawet jeśli mięso było płukane w zlewie.

WIĘCEJ: Co czai się w toalecie?

Zarazki: jak się przed nimi ustrzec

Oto złote zasady Jeannie Sneed bezpiecznego używania ręczników kuchennych:

1. Dokładnie umyj ręce mydłem i ciepłą wodą, zarówno przed jak i po posiłku, oraz po przygotowaniu takich produktów jak mięso i jaja.

2. Nie należy używać tego samego ręcznika do wszystkiego. Powinny być różne do różnych celów: do suszenia rąk, suszenia naczyń, sprzątania. Sneed uważa, że materiałowe ręczniki powinno się używać wyłącznie do suszenia czystych rąk.

3. Ręczniki należy prać w pralce codziennie lub tuż po przygotowywaniu w kuchni takich produktów jak mięso i jaja.

4. Oddzielne przygotowywać różną żywność tzn. oddzielnie świeże owoce i warzywa a oddzielnie dania z surowego mięsa i drobiu w celu uniknięcia krzyżowania bakterii. Najlepiej mieć różny kolor desek do krojenia różnych rzeczy.

5. Nie sprawdzać telefonu lub tabletu podczas przygotowywania żywności. Jeśli już musisz kliknąć i przesunąć palcem, potem umyj ręce i przetrzyj je roztworem dezynfekującym.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany