Boli cię kręgosłup? Możesz sobie pomóc leżąc w łóżku

bolący kręgosłup

Gdy dopada cię rwa kulszowa – doskonale wiesz jak wtedy się czujesz. Piekący ból, mrowienie lub drętwienie, które rozprzestrzenia się wzdłuż nogi z tyłu.

Wtedy jesteś w stanie zrobić wszystko, aby przestało boleć. Dlatego te proste ćwiczenia mogą przynieść ulgę – odciążyć nerw kulszowy bez konieczności nawet wstania z łóżka. Poniższe ćwiczenia zostały opracowane przez Jennifer Howe z Waszyngtonu i są ukierunkowane na jeden z trzech głównych przyczyn rwy kulszowej: przepuklina dysku (wybrzuszenie w amortyzacji między kośćmi w swoim kręgosłupie), zwyrodnienie kręgów lub napięte mięśnie bioder.

Jeśli nawet nie wiesz, co u ciebie powoduje rwę kulszową, spróbuj wszystkich ćwiczeń i zapamiętaj, które z nich pomogą ci najbardziej. Aby uzyskać najlepsze wyniki, zrób ćwiczenia codziennie przed wstaniem z łóżka rano lub wieczorem, zanim zaśniesz. Jeśli wolisz, możesz też zrobić je na podłodze.

Przepuklina dysku

Ćwiczenie 1: Przyciśnij i… w górę

przepuklina dysku

Połóż się na brzuchu, łokcie przy samym ciele. Unieś klatkę piersiową i delikatnie wygnij kręgosłup. Przytrzymaj przez 30 sekund, oddychaj głęboko. Jeśli ból w nogach zmniejsza się, zrób jeszcze 2 powtórzenia.

Ćwiczenie 2: Jeszcze mocniej w górę

przepuklina dysku

Zrób tak samo jak w ćwiczeniu 1 tylko unieść się tak wysoko na rękach, aż będą proste. Unosząc klatkę piersiową zatrzymaj się w momencie, gdy poczujesz ból. Zatrzymaj się na 10 sekund, a następnie powoli opuść z powrotem do pozycji wyjściowej. Jeśli nic cię nie boli i czujesz ulgę wykonaj 10 powtórzeń.

WIĘCEJ: Te ćwiczenia to najlepsze lekarstwo

Zwyrodnienie kości

Ćwiczenie 1: Kolana do klatki piersiowej

zwyrodnienie kości

Połóż się na plecach i powoli przytul kolana do klatki piersiowej. Przytrzymaj przez 30 sekund. Jeśli to ćwiczenie zmniejsza ból w nogach, zrób 3 powtórzenia, a następnie przejdź do następnego ćwiczenia. Jeśli nie, spróbuj następnego ćwiczenia.

Ćwiczenie 2: Pochylona miednica

zwyrodnienie kości

Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami i stopami płasko. Oderwij kręgosłup lędźwiowy od płaszczyzny, wyginając go w łuk. Przytrzymaj przez 5 sekund, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 10 powtórzeń.

WIĘCEJ: Trening w wodzie? Oto najskuteczniejsze ćwiczenia

Napięte mięśnie bioder

Ćwiczenie 1: Kolano naprzeciwko ramion

napięte mięśnie bioder

Połóż się na plecach, nogi zgięte rozszerzone. Unieś prawą nogę i chwyć rękami za kolano. Delikatnie przyciągnij prawe kolano do lewego ramienia. Przytrzymaj przez 30 sekund. Zrób 3 powtórzenia. Zmień nogi i powtórz.

Ćwiczenie 2: Rozciąganie

napięte mięśnie bioder

Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami, stopy płasko. Połóż prawą nogę na lewym kolanie. Chwyć rękami za lewe kolano i delikatnie przyciągnij nogi w kierunku klatki piersiowej. Przytrzymaj przez 30 sekund. Zrób 3 powtórzenia. Zmień nogi i powtórz.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 3
3 komentarze
  1. Przedewszystkim to poleciłabym rolowanie. Najlepszy sposob na bóle kregoslupa. Ja uzywam rolek z Blackroll i polecam gorąco.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany