Boli cię kolano, gdy chodzisz po schodach? Oto co to może oznaczać

ból kolan

Kolano to bardzo ważny staw. Ból podczas wspinania się po schodach może być wczesnym objawem choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych. Tak twierdzą naukowcy z uniwersytetu w Leeds.

Kolano – uczestnicy badania

W badaniu, uczestnicy odpowiadali na pytania, czy czuli ból kolana podczas różnych codziennych czynności, a jeśli tak, to jak był mocny. Ci, których kolana nie bolały, wchodzenie po schodach było zazwyczaj pierwszym źródłem dyskomfortu. Naukowcy interpretowali to jako ewentualny znak wczesnego ostrzegania przed zmianami zwyrodnieniowymi stawu kolanowego.

Prawdopodobnie dlatego, że przy wchodzeniu po schodach jest zdecydowanie większy nacisk na staw, niż przy chodzeniu po płaskim – mówi doktor Philip Conaghan współautor badania. Kolano zaczyna nam strajkować po 40 roku życia, ale objawy mogą rozpocząć się dużo wcześniej. Szczególnie wtedy, gdy jesteśmy bardziej aktywni,  byliśmy sportowcami lub mieliśmy poważną kontuzję tego stawu.

Gdy boli kolano

Jeśli ból utrzymuje się, należy skonsultować się z fizjoterapeutą. To on z pewnością znajdzie sposób i odpowiednie ćwiczenia, aby wzmocnić kolana. A jeśli masz nadwagę, trzeba będzie pozbyć się kochanego ciałka.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 4
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany