Nauczyciele z bólem gardła mają do czynienia na co dzień. Natomiast w okresie zimowym wyraźnie wzrasta liczba przeziębień i infekcji gardła. Gdy temperatura za oknem spada, nasza odporność również spada.
Niektórzy z nas są bardziej niż inni podatni na infekcje i przeziębiają się niemal przy każdej okazji. O wiele łatwiej o to, gdy jesteśmy przemęczeni fizycznie lub emocjonalnie. Stres oraz niewłaściwy sposób odżywiania mogą skutkować zwiększoną skłonnością do zachorowań.
Ból gardła – zanim cię dopadnie
Wystarczy kilka kroków, by w znacznym stopniu wzmocnić organizm i skuteczniej radzić sobie z infekcjami. Po pierwsze – dieta. Zadbaj, aby posiłki były odżywcze i zbilansowane, ale nie ciężkostrawne. W codziennym menu nie powinno zabraknąć naturalnych składników takich jak imbir, czosnek czy miód, a także owoców i warzyw, będących skarbnicą witaminy C m.in. natka pietruszki, owoce aronii czy jarmuż. Po drugie – dbaj o równowagę pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Wypoczęty organizm znacznie szybciej zwalczy wirusy. Jeśli to możliwe, poświęć więcej czasu na relaks, nie narzucaj sobie zbyt wielu obowiązków.
WIĘCEJ: Boli gardło weź pastylkę
W sezonie zimowym bardzo ważny jest również odpowiedni ubiór. Sam fakt przemarznięcia lub przemoknięcia nie wywoła przeziębienia, ale sprawi, że przechłodzony organizm będzie bardziej podatny na infekcje. Dlatego zwróć szczególną uwagę na ubiór, zwłaszcza gdy np. wychodzisz z sauny lub basenu. Jeżeli już naprawdę musisz wyjść z lekko wilgotnymi włosami – zwiąż je w kok i ukryj pod grubą czapką.
Równie ważne jest unikanie szybkich zmian temperatur. Bardzo często dzieje się tak, kiedy wchodzimy do budynku i wychodzimy z niego, np. z centrum handlowego lub biura. Najlepiej ubierać się wtedy na tzw. „cebulkę”.
Wirusy, które wywołują u ludzi grypę, najczęściej przenoszone są w powietrzu drogą kropelkową. Dlatego, jeżeli przebywamy w jednym pomieszczeniu z osobą chorą, powinniśmy dbać o właściwy obieg powietrza, czyli wietrzenie. Dotyczy to również samochodu – przed wyłączeniem silnika przewietrz samochód przez około minutę. Dodatkowy plus zauważą osoby, które trzymają auto na zewnątrz – szyba nie będzie zaparowana!
Spis treści
Ból gardła zaczyna się niepozornie
Gdy czujesz, że „coś” cię bierze, zacznij od razu działać. Nie czekaj aż choroba się rozwinie i zmusi do pozostania przez kilka dni w łóżku. Infekcja gardła zaczyna się już w momencie uczucia dyskomfortu. Suchość, drapanie, łaskotanie w gardle – to objawy, które łatwo przeoczyć, ale wtedy należy już działać. Aby szybko załagodzić poczucie dyskomfortu pij dużo wody, dzięki czemu nawilżysz śluzówkę. Zrób sobie gorącą kąpiel, to zwiększy szanse na zahamowanie rozwoju infekcji. Nim położysz się pod ciepłym kocem ze szklanką gorącej herbaty z sokiem malinowym, włóż grube skarpety. To też czas na sięgnięcie po skuteczny lek – pastylki na ból gardła.
Kilka praktycznych porad jak uchronić się przed bólem gardła:
1. Chroń drogi oddechowe. Zawsze oddychaj przez nos, a nie przez usta.
2. Jeżeli pracujesz w klimatyzowanym pomieszczeniu pij dużo wody – zapobiegnie to wysychaniu śluzówki i jej podrażnieniom.
WIĘCEJ: Tantum Verde na ból gardła
3. Unikaj zarówno przegrzania jak i wyziębienia organizmu. Ubieraj się na tzw. cebulkę.
4. Reaguj na pierwsze symptomy infekcji. Niewielka chrypka czy łaskotanie w gardle to zwykle znak ostrzegawczy, że dzieje się coś złego.
5. Myj ręce bardzo często, gdyż wirusy gównie przenoszone są przez dotyk.
Źródło: Tantum Verde
Ja to mam zawsze ból gardła prawie przez całą zimę:( A nie palę!