BÓL BRZUCHA – OTO MITY

no spa

Kiedy boli nas brzuch, nie jesteśmy sobą i nie możemy w pełni cieszyć się życiem. Jednak o bólu brzucha powstało wiele mitów.

Ból brzucha –  to warto wiedzieć

Istnieje kilka błędnych przekonań o walce z bólem brzucha, warto je poznać. Mity na temat bólu brzucha obalają eksperci: Prof. Wojciech Cichy – gastroenterolog, Kierownik I Katedry Pediatrii i Kliniki Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych UM w Poznaniu oraz dr n. med. Agnieszka Timorek-Lemieszczuk – ginekolog-położnik.

Mit 1. Gdy boli brzuch, lepiej unikać leków, aby dodatkowo nie podrażnić żołądka

prof. Wojciech Cichy: W przypadku dolegliwości w obrębie jamy brzusznej źródłem bólu najczęściej jest skurcz mięśni gładkich budujących jelita, żołądek czy macicę i drogi moczowo-płciowe. Dlatego bez obaw można stosować leki rozkurczowe na bazie drotaweryny – substancji czynnej, która po podaniu doustnym, jest szybko i całkowicie wchłaniana w miejscu bezpośredniego odczuwania bólu, czyli w jelitach. W żołądku, który ma zadanie przygotować substancję czynną do wchłaniania, uwalnianie są jedynie substancje osłonowe leku, które jednak nie podrażniają błony śluzowej żołądka.

Mit 2. Biorąc dużo leków przeciwbólowych, można uodpornić się na ich działanie

dr n. med. Agnieszka Timorek-Lemieszczuk: Organizm nie uzależni się, ani nie uodporni na działanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, jeżeli będą zażywane według wskazań. Ich maksymalne dobowe dawki określone są w ulotce dla pacjenta i nie należy ich przekraczać. Natomiast jeżeli leki te w dopuszczalnych dawkach nie są skuteczne, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

WIĘCEJ: Dlaczego boli brzuch

Mit 3. Ból lepiej przeczekać, niż stosować leki przeciwbólowe

dr n. med. Agnieszka Timorek-Lemieszczuk: Ból łatwiej  zwalczyć w początkowej fazie pojawienia się. Czekając z zażyciem leku do momentu, gdy ból bardzo się nasili, doprowadzamy do sytuacji, kiedy stosujemy zbyt duże dawki i sięgamy po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne działające ogólnoustrojowo, na cały organizm, a nie tak jak leki rozkurczowe, tylko w miejsce skurczu. Z praktyki leczenia młodych dziewczyn cierpiących na dokuczliwe bóle menstruacyjne wynika, że często wystarczy wczesne zastosowanie właśnie leku rozkurczowego.

Mit 4. Ból brzucha nie jest problemem, z którym trzeba zgłosić się do lekarza

prof. Wojciech Cichy: Oczywiście nie każdy ból brzucha wymaga konsultacji z lekarzem. Jeśli dolegliwości pojawiają się sporadycznie i nie towarzyszą im żadne dodatkowe objawy, to nie ma powodów do niepokoju. Warto jednak pamiętać, że ból brzucha jest najczęstszym i najważniejszym objawem chorób układu pokarmowego. Dlatego warto „słuchać brzucha” i obserwować jego reakcje, by nie dopuścić do rozwinięcia się poważnej choroby. Sygnałem poważnego problemu może być ból nawracający, przewlekły, w wyniku którego stajemy się bladzi i oblewa nas zimny pot – taki zawsze należy konsultować z lekarzem. Poprzez pojęcie ból przewlekły rozumiemy ból trwający dłużej niż 3h dziennie, występujący częściej niż 3 dni w tygodniu i 3 razy w miesiącu.

WIĘCEJ: BÓL BRZUCHA PO MĘSKU

Mit 5. Osoby z nietolerancją laktozy powinny uważać na leki zawierające tę substancję w swoim składzie, bo zażycie ich może wywołać bóle brzucha

Prof. Wojciech Cichy: Jednym z czynników determinujących występowanie i stopień nasilenia objawów nietolerancji laktozy jest jej spożyta dawka – ilości zawarte w lekach są śladowe i nasz organizm bez problemu radzi sobie z ich strawieniem.

Źródło: NO-SPA

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany