Badanie nasienia: 8 przyczyn słabej jakości nasienia

badanie nasieniaBadanie nasienia to jedno z podstawowych badań wykonywanych w diagnostyce niepłodności. Niepłodność jest już problemem powszechnym. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczy nawet 15% społeczeństwa. Przyczyna może leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i po stronie mężczyzny. Co może być przyczyną słabej jakości nasienia u mężczyzny? Poznaj 8 możliwych przyczyn.

Badanie nasienia: wiek mężczyzny

Mężczyźni produkują plemniki przez całe życie (w przeciwieństwie do kobiet, które rodzą się już z ustaloną liczbą komórek jajowych). Nie zmienia to jednak faktu, że z wiekiem produkcja męskich komórek rozrodczych zwalnia, a jakość nasienia pogarsza się. Oczywiście nie pozbawia to mężczyzny możliwości posiadania dzieci. Jednak z wiekiem może być to utrudnione.

Badanie nasienia: niezdrowy tryb życia – palenie tytoniu, picie alkoholu, tłusta dieta

Badania naukowe potwierdziły negatywny wpływ palenia papierosów na jakość męskiego nasienia. Dotyczy to szczególnie mężczyzn palących dużo – paczkę dziennie i więcej. Przyczyną pogorszenia jakości plemników u nałogowych palaczy jest prawdopodobnie zwiększenie tzw. stresu oksydacyjnego, czyli stanu zaburzonej równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami.

Destrukcyjnie na plemniki zadziała również częste picie dużych ilości alkoholu. Nadmierne spożycie wysokoprocentowych napojów prowadzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych. To z kolei może wiązać się z zaburzeniami procesu plemnikotwórczego.

Mówiąc o niezdrowym trybie życia jako przyczynie niskiej jakości nasienia, trzeba też wspomnieć o nieprawidłowej diecie oraz związanej z nią nadwadze i otyłości. Chcąc poprawić jakość nasienia, mężczyzna powinien zadbać o to, aby w jego diecie nie zabrakło witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego), cynku i witaminy C. Jego dieta nie powinna też obfitować w zbyt tłuste pokarmy, tak aby nie doszło do nadwagi. Udowodniono bowiem, że jakość plemników (ich liczba, ruchliwość) u mężczyzn o podwyższonym indeksie masy ciała (BMI) jest gorsza niż u mężczyzn o prawidłowej wadze.

Badanie nasienia: wysoka temperatura

Przegrzanie jąder ma bardzo niekorzystny wpływ na parametry nasienia. Męskiej płodności nie będą więc sprzyjały ani gorące kąpiele, ani częste wizyty w saunie, ani noszenie ciasnych, nieprzewiewnych ubrań. Siedzący tryb pracy i częste trzymanie laptopa na kolanach również zadziała negatywnie.

Badanie nasienia: niektóre leki

Chodzi przede wszystkim o leki stosowane w leczeniu niektórych nowotworów oraz wybrane antybiotyki. Substancje zawarte w tych farmaceutykach zaburzają proces plemnikotwórczy. Przed rozpoczęciem leczenia (np. chemioterapią) warto więc pomyśleć o zbankowaniu komórek rozrodczych, tak aby można je było wykorzystać, gdy zajdzie taka potrzeba.

Badanie nasienia: urazy mechaniczne

Mogą to być urazy powstałe w wyniku mocnego uderzenia, upadku czy nieudanej operacji. Do obniżenia jakości nasienia może dojść np. w wyniku przerwania ciągłości nasieniowodów – struktur wyprowadzających nasienie z jąder.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Badania po poronieniu – od czego zacząć?

Hemochromatoza: nadmiar żelaza we krwi może być groźny

Specjalne lampy czołowe dla lekarzy

Test na ojcostwo – jak i gdzie go zrobić?

Badanie nasienia: wysoki poziom żelaza w organizmie

Słaba jakość nasienia często jest wynikiem choroby. Jedną z takich chorób może być genetyczna skłonność do gromadzenia się w organizmie nadmiaru żelaza – hemochromatoza wrodzona. Aby organizm człowieka mógł sprawnie funkcjonować, ww. pierwiastek musi znajdować się w idealnej równowadze. Jego niedobór wywoła niebezpieczną anemię. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że przeładowanie żelazem  jest równie groźne, a może nawet groźniejsze. Organami, na które nadmiar żelaza wpływa szczególnie niekorzystnie jest wątroba, serce, stawy, a także przysadka mózgowa i jądra. Uszkodzenie jąder prowadzi do zaburzeń hormonalnych i niepłodności, które mogą się objawiać spadkiem libido, impotencją oraz właśnie pogorszeniem jakości nasienia.

Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie hemochromatozy jest test genetyczny na obecność mutacji powodujących chorobę (mutacji w genie HFE), leczy się ją natomiast regularnymi upustami krwi.

Badanie nasienia: infekcje i stany zapalne w obrębie układu rodnego

Wśród zakażeń mających największy wpływ na płodność, w tym jakość męskiego nasienia, należy wymienić zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze – np. Chlamydia Trachomatis, Escherichia coli, Ureaplasma urealyticum czy Mycoplasma hominis. Patogeny te mogą zmienić budowę plemników, przez co staną się one np. mniej ruchliwe.

Badanie nasienia: nadmierny i długotrwały stres

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki wpływ na zdrowie i płodność człowieka będzie miał stres. Naukowcom udało się jednak udowodnić, że pod wpływem stresu spada zagęszczenie plemników w ejakulacie, zmniejsza się również ich ogólna liczba i ruchliwość.

Autor: Natalia Jeziorska

Źródło: www.testdna.pl | Zdjęcie: ©Wavebreakmedia/Depositphotos.com

Ocen: 2
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany