Badania po poronieniu – od czego zacząć?

po poronieniuKażdego roku w Polsce ma miejsce ok. 40 000 poronień. Aż 70% z nich wiąże się z przyczynami genetycznymi, dlatego diagnostykę warto rozpocząć od badań DNA. Być może pozwoli Ci to szybciej poznać przyczynę utraty ciąży, a co za tym idzie – szybciej powrócić do równowagi po poronieniu. Jakie dokładnie badanie warto wykonać?

Badania po poronieniu – najpierw te na materiale dziecka

Dlaczego? Za utratę ciąży najczęściej odpowiadają losowe wady dziecka uniemożliwiające dalszy rozwój. Powstają spontanicznie, zwykle niezależnie od rodziców, a co najważniejsze – prawdopodobieństwo, że wystąpią w kolejnej ciąży, jest bardzo niskie.

Gdy okaże się, że to tego typu wady przyczyniły się do Twojego poronienia, będziesz miała szansę na szybsze odzyskanie spokoju i powrót do harmonii wewnętrznej. Zyskasz też nadzieję, że Twoja kolejna ciąża zakończy się pozytywnie. Pamiętaj, że wady dziecka są najczęstszą przyczyną poronienia, dlatego ich realizacja bardzo często pozwala skrócić proces poszukiwania powodu straty.

Genetyczne przyczyny poronienia to też trombofilia wrodzona i wady kariotypu

Chociaż tego typu zmiany w genach często nie objawiają się w sposób widoczny, mogą negatywnie oddziaływać na Twoją ciążę (np. wywoływać właśnie poronienie). Aby je wykryć i zwiększyć szansę na zdrowe potomstwo, wystarczą proste badania genetyczne.

Jeśli okaże się, że masz trombofilię wrodzoną (genetyczna skłonność do tworzenia się zakrzepów), zwykle lekarz zaleci Ci bardzo proste leczenie, które pomoże Ci już niedługo cieszyć się zdrowym maluszkiem. Badanie w kierunku trombofilii wrodzonej jest rekomendowane po poronieniach przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Genetyczne badanie płci po poronieniu – skorzystaj z należnych praw

Badania genetyczne określające płeć często realizowane są z badaniami w kierunku wad genetycznych dziecka. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Określenie płci pozwoli Ci odebrać ze szpitala kartę martwego urodzenia, do której wydania płeć musi być ustalona. Jeśli poroniłaś na wczesnym etapie, lekarz może nie być w stanie określić jej w szpitalu, natomiast badania genetyczne umożliwiają to bez względu na wiek ciąży.

Później będziesz mogła skorzystać z należnych w Twojej sytuacji praw, czyli zarejestrowania dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, przejścia na skrócony urlop macierzyński (8 tygodni) i ubiegania się o zasiłek pogrzebowy (4000 złotych).

Pamiętaj o prawidłowym zabezpieczeniu próbki

Aby badania na materiale poronnym były możliwe, musi on zostać prawidłowo zabezpieczony. Przede wszystkim musi to być próbka rzeczywiście od dziecka (np. fragmenty tkanek płodu, pępowiny czy kosmówki). Przy poronieniu w szpitalu zajmuje się tym personel medyczny, jednak pamiętaj, aby powiedzieć lekarzowi czy położnej, że chcesz wykonać badania DNA.

A co z innymi testami genetycznymi? Badanie kariotypu wykonywane jest na podstawie krwi pobranej z żyły odłokciowej (jak do morfologii), a w kierunku trombofilii wrodzonej – na podstawie wymazu z jamy ustnej (wewnętrzna strona policzka).

Autor: Agnieszka Łapajska

Źródło: www.testDNA.pl | Zdjęcie: photography33/depositphotos.com

Ocen: 2
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany