Antykoncepcja – wakacyjny niezbędnik

antykoncepcjaAntykoncepcja nie ma wakacji. Natura pobudza nas do życia, w tym czasie szaleją również hormony. Nie można jednak zapominać o rozwadze w sprawach seksu.

Wakacje w pełni! Słońce i wolny czas mają na nas znaczący wpływ – często stajemy się bardziej beztroskie i skłonne do szaleństwa. Nie ma w tym nic złego, jeśli zachowamy odrobinę rozsądku. Zwłaszcza, jeśli chodzi o kwestie antykoncepcji.

Antykoncepcja: weź zapasowe opakowanie tabletek

Tabletka antykoncepcyjna to jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji w Polsce. Aż 82 procent kobiet deklaruje, że to dla nich najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenie się przed nieplanowaną ciążą – takie są wyniki badania przeprowadzonego przez Neurohm w ramach kampanii „Antykoncepcja szyta na miarę”. Jeśli stosujemy właśnie pigułki, wyjeżdżając na wakacje, warto zabrać ze sobą zapasowe opakowanie preparatu. Dodatkowy blister z pewnością wykorzystamy, jeśli jedno opakowanie zgubimy, zmoczy je deszcz lub zdarzy nam się inny wypadek losowy.

Antykoncepcja: co zrobić, jeśli zapomnę o tabletce?

Wakacje to moment, kiedy często zmieniamy nasz standardowy tryb życia. Łatwo wtedy zapomnieć, np. o regularnym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, które jest gwarancją skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Co zrobić w przypadku pominięcia tabletki? Sposób postępowania znajdziecie na pewno na ulotce dołączonej do swoich tabletek. Warto jednak wcześniej zadbać o regularne przyjmowanie tabletek i ustawić sobie np. przypomnienie w telefonie. Proste, a skuteczne.

INNE: Uprawiaj seks, wyglądaj młodziej

Inną kwestią jest, że w czasie wyjazdu nasz organizm może być osłabiony – przez inną dietę lub nadmiar alkoholu. Mogą pojawić się u nas zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Jeśli pojawią się wymioty i wystąpią one w ciągu 3 do 4 godzin po przyjęciu tabletki, działanie antykoncepcyjne może być zmniejszone. Należy wtedy postępować tak, jak w przypadku pominięcia tabletki, a dla pewności stosować dodatkowo mechaniczne metody antykoncepcji. Warto jednak mieć przy sobie ulotkę, w której opisany jest sposób postępowania w takich sytuacjach.

Antykoncepcja: prezerwatywy tylko z apteki

Osoby korzystające z prezerwatyw powinny pamiętać, żeby zaopatrzyć się w nie odpowiednio wcześniej. Nie warto ryzykować i kupować je w ostatniej chwili w miejscach, co do których nie mamy pewności, czy były właściwie przechowywane. Prezerwatywy najbezpieczniej kupować w aptekach. Pamiętajmy jednak, że nie chronią one w 100 proc. przed chorobą przenoszoną drogą płciową.

Antykoncepcja: naturalne metody mogą nie zadziałać

Kobiety korzystające z naturalnych metod antykoncepcji powinny pamiętać, że w czasie letnich wyjazdów skuteczność tych metod może znacznie się zmniejszyć. Zmiana klimatu, długa podróż, inny tryb życia – to wszystko wpływa na nasz organizm i może rozregulować nasz cykl miesiączkowy. Jeśli więc nie planujemy zajścia w ciążę, lepiej wykorzystać wyjątkowo dodatkową metodę antykoncepcji lub powstrzymać się od współżycia.

Lato to wyjątkowy okres, a urlopowe wyjazdy potrafią znakomicie zwiększyć Wasz poziom libido. Pamiętajmy jednak, żeby nie tracić głowy w wakacyjnym szaleństwie i zadbać o odpowiednią dla nas antykoncepcję.

Ocen: 0
2 komentarze
  1. Bardzo fajnie napisane, dzieki takim artykulom wlasnie kobiety moga sie cokolwiek dowiedziec, bo niestety lekarze coraz czesciej zaniedbuja informowanie nas o takich rzeczach jak co zrobic gdy pomylisz sie lub zapomnisz o tabletce.. Sama pamietam jak pierwszy raz panikowalam gdy spoznilam sie pare godzin z belara..

  2. Bardzo “zgrabny” tekst ;p Jak ja się cieszę, że temat antykoncepcji mam juz poniekąd z głowy. Rok temu zdecydowałam się na wkładkę levosert i zdecydowanie mogę ją polecić każdej kochającej życie kobitce ;p nigdy nie zapomnę wakacyjnych przygód i tego strachu przy pękniętej prezerwatywie… lepiej dmuchać na zimne, a że z natury mam problem z pamięcią to i tabletki odpadały. Wkładka pasuje do mojego stylu w sam raz 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany