Antybiotyk – jak go zażywać, aby był skuteczny

antybiotyk

Sezon na infekcje w pełni. Nie zawsze nasz organizm jest w stanie poradzić sobie z niektórymi bakteriami. W takiej sytuacji należy zażyć antybiotyk. Będzie on skuteczny jeśli będziemy pamiętać o kilku zasadach. Jakich? Odpowiada Ewa Kłosowska z Apteki Medicover we Wrocławiu.

Po pierwsze, starajmy się przyjmować antybiotyk o stałych porach, tak aby jego stężenie było niezmienne. Po drugie, każdy antybiotyk zużywajmy do końca opakowania. Bardzo ważne jest, by nie przerywać leczenia, kiedy tylko nastąpi poprawa. Często, gdy czujemy się lepiej, już po kilku tabletkach, odstawiamy lek z myślą, że infekcja została pokonana. Nie jest to jednak prawda. Bakterie są w stanie odbudować swoje kolonie po takiej niepełnej kuracji, a co gorsza, stają się wtedy oporne na dany typ antybiotyku.

W efekcie nasze leczenie niepotrzebnie się wydłuża, bo musimy przejść kolejną kurację, tym razem innym preparatem. Kolejna ważna rzecz, o jakiej należy pamiętać przy stosowaniu antybiotyków, to ochrona układu pokarmowego. Coraz więcej badań naukowych pokazuje, jak ważny dla zdrowia i całego organizmu jest stan naturalnej flory jelitowej.

WIĘCEJ: Wirus w natarciu – jak zdiagnozować chorobę

Okazuje się, że nie wpływa ona jedynie na trawienie, ale także na układ odpornościowy. Ponadto odpowiada za wchłanianie substancji odżywczych i witamin, a nawet ich produkcję, stan skóry oraz masę ciała. Bakterie probiotyczne chronią organizm przed wnikaniem patogenów i drobnoustrojów, zapobiegają atakom rotawirusów.

Antybiotyk i probiotyk

Kiedy stosujemy antybiotyk niezbędny do pokonania infekcji, pożyteczne bakterie bytujące w układzie pokarmowym giną. W tak wyjałowionym środowisku bardzo chętnie rozmnażają się grzyby i inne patogeny. Czasem przyjmujemy lek przeciwgrzybiczy jako osłonę, ale jest to za mało, ponieważ zniszczoną florę bakteryjną trzeba odbudować. Myślenie, że spożywanie większej ilości jogurtów wystarczy jest błędne. Żywe kultury bakterii są nieodporne na kwas solny w żołądku i giną, zanim dotrą do miejsca, w którym powinny się rozmnażać.

WIĘCEJ: Jesienno – zimowa bomba witaminowa

Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich probiotyków. Preparaty probiotyczne zawierają wyłącznie przebadane szczepy bakterii, o udowodnionej skuteczności i przeżywalności w układzie pokarmowym. Chcąc zachować dobre zdrowie i szybko wrócić do pełni sił po przebytej chorobie, zaufajmy radom lekarzy i farmaceutów. Pamiętajmy, że niedoleczona infekcja i osłabiony organizm mogą w krótkim czasie doprowadzić do kolejnej choroby.

Ocen: 5
1 komentarz
  1. Moja koleżanka dostała taki silny antybiotyk, że zrobiły się jej afty w bizu. Nie mówiąc o grzybicy miejsc intymnych!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany