Zima oznacza mroźne poranki i wieczory. Wdychanie zimnego powietrza, aktywne zabawy dziecka z rówieśnikami w szkole (nadmierna potliwość) oraz zrzucanie cieplejszego okrycia w trakcie lekcji i ponowne nakładanie go w drodze do domu – narażają dzieci na ryzyko przeziębienia.
Spis treści
Przeziębienie, zapalenie gardła
Dzieci są szczególnie narażone na choroby, ponieważ ich układ immunologiczny nie jest jeszcze tak dobrze wykształcony i sprawny, jak u dorosłych. Warto wiedzieć, że większość schorzeń dróg oddechowych zaczyna się od infekcji wirusowej – przeziębienia. Do najbardziej powszechnych chorób należy ostre zapalenie gardła. Szczególnie narażone na nie są dzieci między 4 a 7 rokiem życia. Choroba rozpowszechnia się drogą kropelkową, czyli poprzez kontakt z rozpylaną w powietrzu wydzieliną z gardła lub nosa osoby zainfekowanej (kaszel, kichnięcie). Jednym z objawów jest ostry ból w gardle, problemy z przełykaniem pokarmu oraz brak apetytu.
WIĘCEJ: SKUTECZNY SPOSÓB NA PRZEZIĘBIENIE
Angina
Następstwem infekcji wirusowej może być angina, czyli ostre zapalenie migdałów. Podobnie jak w przypadku zapalenia gardła, zarażenie rozpowszechnia się drogą kropelkową, więc maluch może się łatwo zarazić w obecności innych dzieci. Dodatkowo narażone są pociechy przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach i miłośnicy lodów. Pierwszym objawem choroby jest mocny ból gardła. Do tego dochodzi ogólne osłabienie organizmu, gorączka i kłopoty z przełykaniem.
Źródło: Tantum Verde
Angina i dzieci to nierozerwalne połączenie. Dobrze, że są leki, która pomagają to szybko wyleczyć.
Ciagle mylę grypę od przeziebienia