Niskie ciśnienie krwi – przyczyny, objawy, leczenie. Jak podnieść ciśnienie

niskie ciśnienie krwiNiskie ciśnienie krwi, znane również jako niedociśnienie, może powodować problemy ze zdrowiem. I nie są to tylko zawroty głowy. Objawów niskiego ciśnienia jest wiele. Na szczęście w większości przypadków to od nas zależy aby ciśnienie krwi było w normie.

Niskie ciśnienie krwi – dlaczego występuje

Ciąża, znaczna utrata krwi z powodu urazu, słabe krążenie spowodowane problemami z sercem, osłabienie towarzyszące odwodnieniu, odchudzanie, utrata wagi, wstrząs anafilaktyczny, infekcje krwi i zaburzenia endokrynologiczne, takie jak cukrzyca, niewydolność kory nadnerczy czy choroby tarczycy. To wszystko może powodować, że nasze ciśnienie jest bardzo niskie.

Niektóre leki, takie jak beta-blokery, leki moczopędne, leki przeciwdepresyjne i leki zaburzające erekcję, mogą również powodować niedociśnienie. Okazuje się też, że niedobór witamin B12 i kwasu foliowego może powodować anemię, która z kolei może prowadzić do niskiego ciśnienia krwi.

Trwałe niskie ciśnienie krwi nie jest dobre. Jeśli ciśnienie krwi stanie się bardzo niskie, organizm nie otrzyma wystarczającej ilości tlenu, aby wykonać normalne czynności. Zmniejszony poziom tlenu może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania serca i mózgu, a także powodować trudności w oddychaniu.

W niektórych przypadkach osoby z niskim ciśnieniem krwi mogą stracić przytomność

Niskie ciśnienie krwi – najważniejsze objawy

1. Zawroty głowy

Niskie ciśnienie krwi powoduje słaby przepływ krwi do mózgu. Zmniejsza to dopływ tlenu i sprawia, że ​​czujemy się oszołomieni. Często wiąże się to z nagłą zmianą pozycji, np. gdy szybko wstajemy rano po obudzeniu. Jeśli ciśnienie krwi jest bardzo niskie, zawroty głowy mogą również powodować omdlenia.

2. Zmęczenie

Niskie ciśnienie krwi może wpływać na poziom energii i powodować zmęczenie. Przepływ krwi odgrywa kluczową rolę w produkcji energii, ponieważ dostarcza organizmowi tlenu i niezbędne składniki odżywcze.

Mitochondria w komórkach potrzebują składników odżywczych do produkcji energii. Kiedy dochodzi do zaburzenia przepływu krwi z powodu spadku ciśnienia, zakłóca to proces tworzenia energii, co z kolei powoduje zmęczenie.

Zaburzenia snu spowodowane niskim ciśnieniem mogą zwiększyć twoje zmęczenie

3. Szybki puls

Zły przepływ krwi do serca powoduje, że kurczy się ono nieregularnie. Jeśli serce nie napełnia się odpowiednią ilością krwi, kompensuje to szybszym biciem. Może również przyspieszać puls i oddychanie. Możesz nawet zauważyć częste zmiany temperatury ciała.

4. Zimna, lepka skóra

Zimna, lepka i blada skóra (nie z powodu forsownej aktywności fizycznej) może być kolejną oznaką niskiego ciśnienia krwi, szczególnie gdy towarzyszą mu szybkie bicie serca i płytki oddech.

Zobacz też:

Medytacja i oddychanie obniżają ciśnienie krwi

Obniż sama ciśnienie krwi. To łatwe!

Chlorella zmniejsza cholesterol i ciśnienie krwi, poprawia odporność i trawienie

5. Brak koncentracji

Z powodu spadku ciśnienia krwi, krew nie jest przenoszona do mózgu w normalnym tempie. Oznacza to, że komórki mózgowe nie otrzymują tlenu i pożywienia potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania. Powoduje to trudności z koncentracją u większości osób z niskim ciśnieniem krwi.

Jeśli nagle zaczniesz czuć się zamglony i nie będziesz mógł skoncentrować się na tym co robisz – sprawdź ciśnienie krwi

6. Wzmożone pragnienie

Jeśli ciągle chce ci się pić, to może to oznaczać spadek ciśnienia krwi. W rzeczywistości pragnienie jest sposobem, w jaki twój organizm mówi ci, aby dodać więcej wody do krwi, próbując podnieść ciśnienie krwi.

Gorączka, wymioty, biegunka, nadużywanie leków moczopędnych i wysiłek fizyczny mogą prowadzić do odwodnienia, które może spowodować spadek ciśnienia krwi.

7. Niewyraźne widzenie

Brak tlenu i krwi spowodowany spadkiem ciśnienia znacząco wpływa na ruchy gałek ocznych. Nagle pojawia się niewyraźne widzenie, które może być nawet długotrwałe.

Ponieważ nieostre widzenie może być również spowodowane jaskrą, odwarstwieniem siatkówki, krótkowzrocznością i migreną, nie należy lekceważyć tego objawu.

8. Mniej powszechne objawy

Niedociśnienie może również powodować objawy, takie jak nudności, depresja, utrata przytomności, bóle głowy i sztywność karku, przewlekły kaszel z plwociną, ból w górnej części pleców i złe trawienie.

Normalne ciśnienie krwi wynosi 140/90 mm Hg. Większe uważane jest za nadciśnienie. Te poniżej 90/60 mm Hg to niedociśnienie.

Niskie ciśnienie krwi – leczenie

Jeśli podstawowa przyczyna niedociśnienia jest związana z problemami zdrowotnymi, należy skonsultować się z lekarzem, aby rozwiązać problem zdrowotny. Ponadto:

Pij dużo wody, aby uniknąć spadku ciśnienia krwi z powodu odwodnienia.

– Unikaj szybkiego wstawania z pozycji siedzącej lub leżącej.

– Nie siadaj z założonymi nogami.

– Jedz pokarmy bogate w niezbędne witaminy B12 i kwas foliowy, aby zapobiec anemii.

– Ćwicz regularnie, aby zapewnić prawidłowe krążenie krwi w ciągu dnia.

– Unikaj palenia i picia w nadmiarze, ponieważ może to powodować słabe krążenie.

– Zapytaj swojego lekarza, jak zwiększyć spożycie soli. Organizm potrzebuje sodu, aby utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i wspomagać pracę nadnerczy.

– Jedz pełne ziarna, owoce, warzywa oraz chude mięso i ryby.

Ocen: 14
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany