Ach te pomidory

pomidory

Pomidory – właściwie każdy Polak je zna i wie jak, i na ile sposobów można je przyrządzić. Pomidory oraz najbardziej popularna w Polsce zupa pomidorowa – lubimy ten duet i intuicyjnie często po niego sięgamy. Ale czy tak naprawdę wiemy, co w sobie kryje?

Dlaczego warto sięgać po przetwory pomidorowe w tym po przecier pomidorowy, pomidory w puszce i passatę oraz powstającą z nich zupę pomidorową?

Powodów jest wiele, ale zacznę od tego najważniejszego. – mówi dr Katarzynę Stoś, prof. nadzw. Instytutu Żywności i Żywienia, współpracującą z marką Łowicz. – Pomidory, jak i inne warzywa wraz z owocami znalazły się u podstaw Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej rekomendowanej przez Instytutu Żywności i Żywienia. To produkty bardzo ważne dla naszego zdrowia. Zupa pomidorowa, podobnie jak inne zupy warzywne, może stanowić jedną z pięciu zalecanych przez ekspertów żywieniowych porcji warzyw lub owoców, które powinniśmy spożywać każdego dnia. Zupę pomidorową możemy przygotować ze świeżych pomidorów, z pomidorów w puszce, z przecieru czy passaty. Jak kto lubi. Niestety w Polsce ciągle jemy zbyt mało warzyw. Jak pokazują najnowsze dane, średnie dzienne spożycie warzyw wynosi w Polsce zaledwie 163 g na osobę, co daje tylko 58,92 kg na osobę rocznie. To znacznie poniżej nie tylko zaleceń światowych autorytetów ds. żywienia, ale także średniej europejskiej. A pomidory to jedne z najbardziej popularnych w Polsce warzyw, dostępne przez cały rok w postaci szerokiej oferty przetworów. Dodatkowo zupa pomidorowa jest bardzo prosta w przygotowaniu i szczególnie lubiana przez dzieci.

Jakie cenne substancje mają w sobie pomidory, ich przetwory, w tym zupa pomidorowa?

Powszechnie kojarzymy pomidory i przetwory z nich wykonane z potasem, którego w 100 g zawierają ok.  280 mg. Ale tak naprawdę są one źródłem wielu cennych składników odżywczych, w tym m.in. witaminy C, E oraz K, folianów i beta-karotenu. W zupie pomidorowej znajduje się niezwykle istotny dla naszego organizmu antyoksydant – likopen. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w zupie pomidorowej będzie wykazywał większą aktywność, niż w surowych pomidorach. Likopen jest bowiem substancją, która poddana obróbce cieplnej staje się lepiej przyswajalna dla ludzkiego organizmu. Ten antyoksydant ma bardzo szerokie działanie regeneracyjne. Bierze udział w procesie niszczenia wolnych rodników, tym samym spowalniając proces starzenia się komórek. Chroni włókna kolagenowe, dzięki czemu skóra jest bardziej napięta i gładka. Jego przeciwutleniające działanie zmniejsza również ryzyko wielu chorób, w tym ryzyko zawału serca, cukrzycy oraz przeciwdziała rozwojowi nowotworów.

INNE: Jak obrać pomidora w 30 sekund

Jakie jeszcze korzyści możemy osiągnąć wzbogacając dietę w pomidory, ich przetwory, w tym w zupę pomidorową?

Wszystkie zupy dostarczają do naszego organizmu wodę. Przyjmuje się, że dorosła osoba powinna wypijać ok. 2,5 l wody w ciągu doby. Porcja zupy może zastąpić część płynów lub uzupełnić braki. Wartość zupy pomidorowej w kontekście nawodnienia wzrasta dzięki temu, że już same surowe pomidory zawierają ponad 90% wody. Zwykle trudno jest wypić dwa litry wody w ciągu dnia, natomiast rozłożenie tego zapotrzebowania na inne napoje w tym soki i posiłki, jak chociażby zupy, jest dużo łatwiejsze. Pamiętajmy o zupie pomidorowej wtedy, gdy tracimy wodę – po większym wysiłku fizycznym, w czasie upałów, podczas rekonwalescencji, a także wtedy, gdy chcemy się odchudzać lub po prostu dbamy o prawidłową masę ciała. Zupa pomidorowa dostarczy nam wtedy nie tylko cennych składników odżywczych przy stosunkowo niskiej liczbie kalorii (pod warunkiem, że nie będzie przygotowana na tłustym wywarze), ale również płyny, o których uzupełnianiu tak łatwo się zapomina.

A w jaki sposób zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

Na przykład podając dzieciom warzywa w innej niż tradycyjna formie. Dzieci zupę pomidorową, lubią szczególnie, dlatego może być alternatywą dla surowych pomidorów. Jak już wspomniałam, ma ona wiele zalet dobrego posiłku. Zawiera cenne substancje odżywcze, i dużą ilość wody. Może być podana na różne sposoby, np. tradycyjnie lub w postaci kremu. Można powiedzieć, idealna dla dzieci, które najczęściej niechętnie jedzą np. warzywa w „surowej” postaci. Dlatego warto zachęcać dzieci – niejadki do spróbowania zupy pomidorowej. Jestem przekonana, że nawet bardzo kapryśna pociecha skusi się na taki posiłek. Warto też pamiętać, że zupa pomidorowa to dobre rozwiązanie dla dzieci z problemami związanymi z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Jest niskokaloryczna, i lekkostrawna – oczywiście w wersji bez wywaru mięsnego i śmietany. Jej zaletą jest również to, że produkty do jej przygotowania dostępne są przez cały rok, a ich wybór jest obecnie bardzo szeroki i pozwala na różnorodność. Możemy sięgnąć po przecier pomidorowy, idealny do tradycyjnej pomidorowej, ale też po np. passatę, z której powstaje aksamitnie gęsta zupa czy po pomidory w puszce, które są pozbawione skórek i doskonałe do pomidorowego kremu. To szczególnie dobry wybór dla mam, dbających o bezpieczne odżywiania maluchów.

Zupa pomidorowa ma niską kaloryczność. Czy to oznacza, że można ją polecić osobom dbającym o linię?

Zupy to dobre rozwiązanie na co dzień, nie tylko dla osób dbających o linię, ale również dla tych dbających o zdrową, zrównoważoną dietę. Pomidory, przetwory pomidorowe, a także zupa pomidorowa dostarczają wielu wartościowych składników i nawadniają organizm. Zupa pomidorowa przygotowana np. na wywarze warzywnym jest sycąca i lekkostrawna. Do tego – łatwa w przygotowaniu, a to duża zaleta w momencie, gdy brakuje nam czasu na planowanie posiłków. Polecam spożywanie zupy pomidorowej przez cały rok. Powinniśmy jeść ją latem, szczególnie podczas upałów, w postaci chłodnika. Uzupełnimy witaminy, składniki mineralne i płyny, które przy wysokiej temperaturze tracimy w szybkim tempie. Natomiast zimą – zupa pomidorowa to posiłek, który skutecznie nas rozgrzeje. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy wersja krem. Taka dawka cennych składników odżywczych podniesie naszą odporność i przyczyni się do zwiększenia ochrony przed infekcjami.

Ocen: 4
2 komentarze
  1. Pomidory przede wszystkim powinny być z ekologicznych upraw. Inaczej pachną i smakują. Inne są jak sztuczne:(

    1. Dokładnie – niestety najtańsze pomidory (jak i wszystkie warzywa) są mocno pompowane. Warto zapłacić kilka złotych więcej za kilogram i kupić pomidora lepszej jakości – na targu lub chociaż inny gatunek z super marketu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany