7 rodzajów migreny, o których nigdy nie słyszałaś

migrena

Jeśli jesteś jedną z wielu osób, które cierpią z powodu migreny, prawdopodobnie jesteś bardziej zainteresowana tym, jak zapobiec i zatrzymać ból głowy, niż ile jest jej rodzajów.

Jednak około 20% osób cierpiących na migrenę ma jej niespotykany rodzaj i dlatego tak trudno dobrać odpowiednie leczenie i zapobiec przyszłym epizodom – mówi Noah Rosen, dyrektor Centrum Bólu Głowy na North Shore Long Island Jewish Health System w Manhasset, w USA.

“Ważne jest to aby pamiętać, że objawy, które związane są z migreną mogą być jeszcze bardziej nie do zniesienia niż sam ból migrenowy,” mówi Rosen. “Wiedząc, jaki masz rodzaj migreny, możemy ją lepiej leczyć.”

Oto 7 rodzajów migreny, które może nie brzmią zbyt dobrze, ale za to mogą być dla ciebie drogowskazem, jak sobie z nią poradzić.

WIĘCEJ: To prawdziwa epidemia! Ale możesz sam sobie pomóc!

1. Migrena siatkówki

rodzaje migreny

Ten typ migreny charakteryzuje się nawracającymi napadami zaburzenia widzenia w jednym oku, mówi Brian Grosberg, dyrektor Centrum Montefiore Headache Center w Nowym Jorku. “To może powodować brak całkowitego widzenia, miganie lub iskierki światła.”

Jak ją leczyć: Jak większość migreny, należy unikać potencjalnych wyzwalaczy ataków (zbyt mało lub zbyt dużo snu, stres, pomijanie lub opóźniania posiłków, zapachy i alkohol).

2. Migrena paraliżująca
W tego typu migrenie osoba cierpiąca musi sobie zdawać sprawę z różnych słabości (na szczęście odwracalnych). Na przykład, migrenie mogą towarzyszyć epizody jednostronnego paraliżu całego ciała, które mogą przetrwać sam ból głowy. Przerażające, ale prawdziwe: ten typ migreny jest rzeczywiście bardziej powszechny u niemowląt i dzieci niż u dorosłych i może być bardzo trudny do zdiagnozowania ze względu na jego złożoność.

Jak ją leczyć: zobaczyć się z lekarzem, ponieważ tego typu objawy bólu głowy mogą być podobne do udaru mózgu.

3. Migrena z aurą pnia mózgu
Wiesz, że masz do czynienia z tego typu bólem głowy, gdy aura (w pełni odwracalne objawy neurologiczne związane z migrenowym bólem głowy) składa się z co najmniej dwóch z następujących objawów: zaburzenia mowy, zawroty głowy, szumy uszne (dzwonienie w uszach), podwójne widzenie, chód nierównoważny i / lub zmniejszony poziom świadomości.

Jak ją leczyć: Lekami, takimi jak niesteroidowe leki przeciwzapalne lub blokujące nerw obwodowy.

WIĘCEJ: Nie pozwól aby migrena tobą rządziła

4. Migrena oczna
Oczne migreny często powodują bezbolesne, przejściowe zaburzenia widzenia, które mogą mieć różne objawy – mówi Gary Heiting, redaktor naczelny All About Vision. “Można mieć wrażenie, patrząc przez okno, że widzimy pęknięcia lub mały, powiększający się martwy punkt  lub migające światła lub faliste, zygzakowate linie,” – mówi. “Objawy te zwykle trwają około 30 minut”.

Jak ją leczyć: Choć ten rodzaj migreny może być bardzo przerażający, zazwyczaj jest nieszkodliwy i mija bez leków w ciągu 20 do 30 minut.

5. Migrena menstruacyjna
Wahania nastroju i skurcze, które mogą towarzyszyć w czasie okresu mogą również powodować ataki migreny – mówi Merle Diamond, prezes i dyrektor zarządzający Diamond Headache Clinic w Chicago. “Około 60% kobiet, które miały migrenowe bóle głowy, miały je podczas cyklu” – mówi. “Są prawdopodobnie spowodowane zmianami hormonalnymi.” Rosen dodaje, że istnieje również coś takiego jak prawdziwy atak migreny menstruacyjnej, co zdarza się tylko podczas cyklu i zazwyczaj występuje w dowolnym z dwóch dni poprzedzających okres.

Jak ją leczyć: już na kilka dni przed przewidzianym atakiem należy zażywać leki migrenowe i kontynuować przyjmowanie ich pięć dni po cyklu, mówi Rosen. Jeśli nie widzisz rezultatu, spróbuj bez recepty niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

WIĘCEJ: Nie daj się migrenie

6. Migrena brzuszna

ból brzucha

Występuje najczęściej u dzieci i młodzieży, ale często jest to znak, że u dziecka będzie się dalej rozwijać. Zazwyczaj w czasie migreny występują nasilone nudności i wymioty, które są czasami związane z bólem brzucha, w pobliżu pępka lub w linii środkowej. Głowa jednak nie boli. Co więcej, migrena brzuszna pojawia się zazwyczaj regularne (na przykład co sześć tygodni). Ponieważ te rodzaje migreny są trudne do zdiagnozowania (ponieważ istnieje wiele innych przyczyn bólu brzucha), lekarz z pewnością zapyta, czy w rodzinie ktoś miał migreny.

Jak ją leczyć: Niskie dawki leków beta-blokerów mogą być stosowane w celu zmniejszenia częstości ataków.

7. Migrena zmysłu równowagi
Większość z nas wie o nudnościach, wymiotach, wrażliwości na światło i hałas oraz pulsujący ból głowy. Doświadcza ich około 30% chorych na migrenę. 60% zaś ma zawroty głowy i wrażliwość na ruch. “A u prawie 20% z tych pacjentów również występują poważne zawroty głowy, które mogą prowadzić do epizodów omdlenia”, mówi Diamond.

Jak ją leczyć: Skontaktuj się z lekarzem.

WIĘCEJ: Jakby migreny było mało!

źródło: www.prevention.com

Ocen: 2
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany