7 powodów, aby iść na piwo

picie piwa

Po lampce czerwonego wina, które pijesz na zdrowie warto sięgnąć po… piwo.  Badania szwedzkie wykazały, że piwo może chronić serce.

Badanie, opublikowano w Journal of Skandynawian. Przebadano 1500 kobiet i ich spożycie piwa, wina i napojów spirytusowych oraz ich związek z częstością występowania zawału serca, udaru mózgu, cukrzycy i raka. Pod koniec badania, kobiety, które piły piwo “umiarkowanie” – co naukowcy zdefiniowali jako jeden lub dwa razy w tygodniu, były o 30% mniej narażone na atak serca w porównaniu z tymi kobietami, które piły dużo piwa jak i abstynentkami.

“Badanie to sugeruje, że spożywane kilka razy w tygodniu piwo, może obniżyć ryzyko ataku serca bardziej niż wino”, mówi Andrea Giancoli, dietetyk. “Nie wiemy jeszcze, czy to dzięki magicznym składnikom piwa. Ale piwo może zawierać składniki odżywcze, które mogą potencjalnie odegrać pewną rolę, pomagając zapobiegać miażdżycy, stwardnieniu tętnic, które z kolei mogą prowadzić do zawału serca czy udaru.

Choć to naprawdę zbyt wcześnie na jakiekolwiek konkretne zalecenia, wyniki wcześniejszych badań, w tym jedno z 2013 roku przeprowadzone na greckim uniwersytecie, pokazało, że piwo zwiększa elastyczność tętnic. A to z 2011 roku opublikowane w European Journal of Epidemiology sugerowało, że piwo lepiej niż wino chroni układ sercowo-naczyniowy.

picie piwa

Sprawdź inne dodatkowe korzyści zdrowotne związane z piciem piwa:

1. Niższe ryzyko powstania kamieni nerkowych
Piwo ma do 93% wody. Piwo może mieć również działanie moczopędne, co jest powodem, dlaczego piwosze wydają się mieć mniejsze ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych. Spekulowano, że chmiel może również spowolnić “wyciek” wapnia z kości, który jest połączony z kamieniami w nerkach. W analizie w 2013 roku, naukowcy z Brigham and Hospital w Bostonie wykazali, że regularni piwosze mieli 41% mniejsze ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

WIĘCEJ: Zobacz, co kolor moczu mówi o twoim zdrowiu

kamienie nerkowe

2. Może wzmacniać kości
Krzem lub kwas ortokrzemowy może wzmocnić kości. Gdy zespół z University of California w Davis, przeanalizował 100 browarów komercyjnych, odkrył, że bardziej chmielowe piwa były istotnym źródłem krzemu w diecie. A to z kolei pomaga wspierać tworzenie się kości. Dwa piwa mogą dostarczyć nawet 30 mg tego składniku, a u większość ludzi od 20 do 50 mg na dobę. Wcześniejsze badania z Tufts Medical Center wykazały, że mężczyźni oraz kobiety po menopauzie, które piły 1 do 2 drinków dziennie, miały większą gęstość mineralną kości w biodrach i w kręgosłupie niż osoby niepijące. Okazuje się, że piwa w jasnych kolorach mają więcej krzemu niż te ciemne.

3. Osoby pijące piwo mają niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2…
Od picia piwa zwiększa się bowiem produkcja żółci, co może pomóc nam bardziej efektywnie trawić jedzenie tłustych potraw. Badania przeprowadzono w 2011 roku na mężczyznach w średnim wieku, którzy pili zazwyczaj jeden lub dwa kieliszki piwa dziennie. Okazało się że w ciągu 4 lat ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 spadło o 25%. Naukowcy zsumowali poziom glukozy we krwi oraz podwyższone stężenia adiponektyny, hormonu, który zwiększa wrażliwość na insulinę.

zdrowe piwo

4. … I niższy poziom cholesterolu
Badanie potwierdziły, że piwo zawiera beta-glukany, rodzaj rozpuszczalnego błonnika, który ma na celu obniżenie cholesterolu. Ciemne piwa mogą zawierać do 3,5 grama błonnika rozpuszczalnego w litrze.

WIĘCEJ: Zaskakujące – tymi sposobami możesz obniżyć poziom cholesterolu

5. Ma mnóstwo odżywczych składników
Piwo zawiera wapń, magnez, selen, fosfor, jod, potas oraz witaminy B6, B12 i kwas foliowy. “Regularne piwo ma około 3% zalecanego spożycia u dorosłych witaminy B12, co czyni ten napój jeden z nielicznych roślinnych źródeł tego ważnego składnika odżywczego” – mówi Giancoli. “To dobra wiadomość dla wegetarian.

6. Piwo może pomóc zapobiec uszkodzeniu komórek przez słońce
Dzięki jęczmieniu i chmielowi, piwo zawiera również taki składnik jak kwas ferulowy. Ten związek roślinny jest silnym przeciwutleniaczem, który neutralizuje działanie wolnych rodników w organizmie powstałych pod wpływem słońca.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 0
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany