Nadmierna potliwość, zmiany w okolicach intymnych, łysienie, trądzik, wrastające włoski – mężczyźni niechętnie chcą rozmawiać o tych przypadłościach. Niestety, zignorowane mogą postępować. Jak poradzić sobie z problemami, które dla wielu mężczyzn są krępujące?
Spis treści
1. Zmiany w okolicach intymnych
Kłykciny kończyste oraz grudki perliste, to jedne z bardziej wstydliwych dolegliwości, z którymi muszą czasem zmagać się mężczyźni. Kłykciny w postaci narośli pojawiają się najczęściej w okolicach penisa, moszny, cewki moczowej, odbytu i ud. Podobnie jest z grudkami perlistymi. Mające formę białych lub bezbarwnych grudek najczęściej pojawiają się w rowku zażołędziowym, lub na koronie prącia. Niestety, ignorowane i nieleczone mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
– Mężczyźni, często zbyt długo czekają z ujawnieniem swojej przypadłości. Tymczasem medycyna dysponuje dziś rozwiązaniem, które pozwala na szybkie usunięcie zmiany. Najlepsze efekty możemy uzyskać używając lasera frakcyjnego CO2RE. Jest to skuteczna metoda stosowana na całym świecie. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Specjalista, używając końcówki lasera, precyzyjnie pozbywa się narośli, nie uszkadzając przy tym skóry. W chorym miejscu pozostają jedynie małe strupki, które znikają po około 10 dniach.
2. Nadmierna potliwość
Medycyna radzi sobie także z nadmiernym poceniem się. Chociaż jest to zupełnie naturalna czynność fizjologiczna, która reguluje temperaturę ciała, zdarza się, że podanie dłoni, większy wysiłek fizyczny czy stres sprawiają ogromne zakłopotanie. Jak poradzić sobie z nadpotliwością?
INNE: Tak wygląda perfekcyjny mężczyzna!
W przypadku nadmiernego pocenia się najważniejsza jest oczywiście higiena osobista. Warto również na co dzień używać specjalnych antyperspirantów posiadających w swoim składzie między innymi zwiększoną zawartością chlorku glinu. Już te proste czynności mogą złagodzić objawy, jednak nigdy całkowicie nie rozwiążą tego krępującego problemu.
– Dolegliwości możemy pozbyć się także przy pomocy zabiegu z toksyną botulinową, czyli popularnym botoksem. Zabieg jest niezwykle skuteczny i polega na aplikacji botoksu w problematyczne miejsca (np. na czole, pod pachami, na klatce piersiowej, skroniach). Przed aplikacją preparatu pacjent zostaje miejscowo znieczulony, co powoduje, że nie odczuwa znacznego dyskomfortu podczas zabiegu – mówi dr Monika Mazur, lekarz medycyny estetycznej Body Care Clinic.
3. Łysienie
Ale nie tylko pocenie się jest kłopotliwe dla mężczyzn. Nadmierne wypadanie włosów jest często spotykanym problemem u panów w każdym wieku i może on dotyczyć nawet co trzeciego mężczyzny. Powodów może być kilka – zła dieta, długotrwały i silny stres czy uwarunkowania genetyczne.
– Jeśli utrata włosów nie jest spowodowana chorobą i nie wymaga specjalistycznego leczenia, dobrym rozwiązaniem może okazać się zabieg z zakresu medycyny estetycznej. Najbardziej spektakularne efekty przynosi mezoterapia igłowa skóry głowy wykorzystująca osocze bogatopłytkowe i specjalnie przygotowane koktajle witaminowe. Polega ona na aplikacji przy pomocy specjalnych igieł preparatu odżywczego. Już po pierwszym zabiegu możemy zauważyć zdecydowanie mniej wypadających włosów. Po wykonaniu całej terapii skóra głowy staje się odżywiona, a włosy gęstsze i grubsze – twierdzi dr Monika Mazur
4. Wrastające włosy
Owłosienie może sprawiać także inne problemy. Charakterystyczne czerwone i swędzące krostki na twarzy, pojawiające się np. po goleniu to zmora wielu mężczyzn. Zmiana jest efektem wrastających włosków. Dziś medycyna oferuje nam kilka sposobów poradzenia sobie z problemem.
Wrastające włoski oraz podrażnienia spowodowane są najczęściej nieodpowiednim goleniem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem przy usuwaniu zbędnego owłosienia, przynajmniej do czasu wygojenia się podrażnień jest 100% naturalna depilacja za pomocą pasty cukrowej. Produkt obkleja włoski dookoła, nie przyklejając się do skóry, co znacznie zmniejsza ból. Produkt usuwa włos wyłącznie w kierunku jego wzrostu, dzięki czemu nie zmieniamy ułożenia mieszka, a tym samym nie podrażniamy skóry. Warto pomiędzy zabiegami stosować również peeling, który usuwa martwy naskórek, co znacznie zmniejsza ryzyko wrastania włosków.
5. Trądzik
Wrastające włosy to nie jedyna zmiana skórna na twarzy powodująca kompleksy u mężczyzn. Zmorą jest trądzik. Po okresie dojrzewania poziom androgenów jest około 10 razy większy u mężczyzn niż u kobiet. W związku z tym skóra jest około 25-30% grubsza niż pań. Męska cera produkuje również ponad dwukrotnie więcej sebum, które często odpowiedzialne jest za niechciane krostki.
U mężczyzn trądzik dokucza najczęściej w okolicach twarzy, ramion oraz pleców. Pojawianie się nieestetycznych zmian może być spowodowane między innymi: nieprawidłową pracą gruczołów łojowych, niektórymi lekami, zmianami i zaburzeniami hormonalnymi, a nawet nadmiernym stresem oraz dietą.
Często tak prostą czynność, jak golenie maszynką z niewłaściwym krem do golenia na skórze mogą pojawiać się podrażnienia, które prowadzą do trądziku. Jednym z bardziej skutecznych sposobów radzenia sobie z problemem są zabiegi z użyciem kwasów medycznych i chemicznych. Wysokie właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne posiada kwas salicylowy. Zabieg tym preparatem sprzyja procesowi gojenia się wyprysków i podrażnień. Peeling ten, choć bardzo skuteczny nie powinien być wykonywany w okresie letnim. W zamian za to możemy zrobić PRX – biomechniczną stymulację skóry, która przypomina zabieg peelingu, nie uczula jednak na światło słoneczne i nie powoduje zewnętrznego złuszczania – procesy odbudowy zachodzą w pod skórą.
Zdarza się również, że mężczyźni chcą pozbyć się blizn, które pozostawił na ich twarzy trądzik w latach młodzieńczych. W taki przypadku polecam połączenie mezoterapii mikroigłowej z kwasem migdałowym, które bardzo skutecznie usuwa z powierzchni skóry martwy naskórek. Dzięki temu bardzo skutecznie spłyca pozostawione ślady. Dodatkowo rozjaśnia przebarwienia, poprawia koloryt skóry oraz ją nawilża. Zabieg możemy wykonywać przez cały rok.
No prosze, mężczyźni też się wstydzą…