5 RZECZY, KTÓRE KAŻDY RODZIC POWINIEN WIEDZIEĆ O ROTAWIRUSACH

rotawirusy

Rotawirus nie daje za wygraną. Każdego roku okres wiosenny jest czasem, gdy rotawirusy powodują ostre zakażenia przewodu pokarmowego. Jak można się nimi zarazić?

Dlaczego infekcja rotawirusowa jest trudnym doświadczeniem dla rodziców i dzieci? Czy można chronić dziecko przed zachorowaniem? Rozpoczynająca się właśnie 10. edycja kampanii „Powstrzymaj rotawirusy” to okazja, aby odpowiedzieć na te pytania i obalić mity na temat rotawirusów.

FAKT: Objawy zakażenia rotawirusem można łatwo zaobserwować
To prawda, objawy zakażenia rotawirusem można łatwo rozpoznać. Choroba wywołana przez rotawirusy objawia się zazwyczaj gwałtownymi, intensywnymi wymiotami, wodnistą biegunką i wysoką gorączką. Zwykle utrzymują się one od 3 do 8 dni, dodatkowo mogą im towarzyszyć brak apetytu oraz odwodnienie, szczególnie dotkliwe w przypadku niemowląt i małych dzieci. Są to jednak objawy niespecyficzne, które mogą pojawić się również w przypadku innych chorób, dlatego jeśli zaobserwujemy je u naszej pociechy, powinniśmy pilnie skonsultować się ze specjalistą.

MIT: U małych dzieci choroba wywołana przez rotawirusy ma lekki przebieg
Oczywiście może się zdarzyć, że choroba wywołana przez rotawirusy przebiegnie bez większych problemów. Należy jednak pamiętać, że zarówno w Polsce, jak i na całym świecie rotawirus jest najczęstszą przyczyną zachorowań na ostrą biegunkę o ciężkim przebiegu u dzieci do 5. roku życia, często też jest przyczyną hospitalizacji maluchów. W 2014 roku, ponad 93 proc. zgłoszonych przypadków zakażenia rotawirusami wymagało hospitalizacji. Specjaliści podkreślają, że nie powinniśmy lekceważyć rotawirusów: infekcja może wprawdzie ograniczyć się jedynie do krótkotrwałej i niezbyt dokuczliwej biegunki, ale w skrajnych przypadkach może spowodować poważne odwodnienie, zaburzenie gospodarki elektrolitowej, a nawet śmierć.

FAKT: Zakażenie rotawirusem to trudne przeżycie dla dziecka i rodziców
Choroba dziecka rzeczywiście może być trudnym doświadczeniem zarówno dla dziecka, jak i dla jego opiekunów. Dokuczliwość objawów choroby, złe samopoczucie dziecka i konieczność pobytu w szpitalu, sprawiają, że maluch odczuwa lęk, niepokój, złość i osamotnienie w związku z czasowym ograniczeniem kontaktu z rodzicami i rozstaniem z dobrze znanym otoczeniem domowym. Z kolei rodzice chorego malucha doświadczają obniżenia nastroju wskutek lęku o zdrowie dziecka, czują niepewność i bezradność. Brak odpoczynku skutkuje wyczerpaniem, wzmożoną irytacją i chwiejnością emocjonalną.

MIT: Ryzyko, że moje dziecko zarazi się rotawirusem, jest niewielkie
Nie jest łatwo uniknąć zakażenia rotawirusem. Ten podstępny wirus jest wysoce zaraźliwy, trudno jest usunąć go środkami dezynfekującymi, a jego przeżywalność na skórze i powierzchniach przedmiotów jest wysoka. Do zakażenia wystarczy mniej niż 100 cząstek rotawirusa. Wirus może przetrwać około 4 godziny na dłoniach, na innych częściach ciała przez kilka dnia, a na suchych gładkich powierzchniach (np. zabawek) nawet do 10 dni. Rotawirus powszechnie występuje na całym świecie, niemal wszystkie dzieci mają z nim kontakt w ciągu pierwszych 5 lat życia. Szczególnie łatwo można się nim zarazić na szpitalnych oddziałach dla niemowląt i małych dzieci oraz w żłobkach i przedszkolach. Niektóre dzieci mogą się nim zarazić nawet kilkukrotnie. Najbardziej prawdopodobne jest, że dziecko zachoruje z powodu infekcji rotawirusowej w pierwszych 3 latach życia, w okresie od późnej jesieni do wiosny.

FAKT: Zakażenia rotawirusem można uniknąć
W ochronie dziecka przed zakażeniem rotawirusowym mogą pomóc m.in. częste mycie rąk przed kontaktem z maluchem oraz unikanie kontaktu z osobami chorującymi na biegunkę rotawirusową. Jednak zakażeniom rotawirusowym u dzieci najskuteczniej można zapobiec dzięki szczepieniom ochronnym. To metoda profilaktyki o wysokim profilu skuteczności i bezpieczeństwa. To metoda profilaktyki o wysokim profilu skuteczności i bezpieczeństwa. Obie dostępne na polskim rynku szczepionki chronią przed zakażeniami wywoływanymi przez najczęściej występujące szczepy rotawirusa, które są odpowiedzialne za większość zachorowań w Europie. Takie szczepienie przebiega bezboleśnie: szczepionkę podaje się drogą doustną dzieciom od 6. do 24./32. tygodnia życia (w zależności od producenta). W Polsce szczepienia przeciwko rotawirusom są szczepieniami zalecanymi, a ich koszt wynosi ok. 600-700 zł za cały cykl szczepienia (2 lub 3 dawki w zależności od producenta.

Źródło: www.powstrzymajrotawirusy.pl

Ocen: 2
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany