5 rad jak nie przytyć w święta

zdrowe-swieta

Najpierw zaciskamy pasa, a w święta dajemy upust swoim zachciankom. Siedzimy przy stole i się objadamy. Dietetyk radzi, jak nie przytyć w Boże Narodzenie.

1. Jedz tak jak zwykle

Zarówno przed świętami, jak i w ich trakcie. Badania wskazują, że tyjemy w czasie tak zwanego okresu świątecznego, który trwa około dziesięć dni. Często już przed świętami rezygnujemy ze stosowania diety, a czasem nawet z racjonalnego sposobu żywienia. W tym okresie nie należy stosować całodniowej głodówki – tylko regularne posiłki sprawią, że zarówno podczas firmowych spotkań jak i rodzinnej kolacji nie zjesz za dużo. Zacznij każdy dzień (również ten świąteczny) odżywczym śniadaniem, a posiłki ze znajomymi i rodziną traktuj jak codzienny obiad.

2. Stwórz własne menu degustacyjne

Tradycja mówi, że powinniśmy spróbować wszystkich potraw. Jest to jak najbardziej w porządku, pod warunkiem, że wigilijną kolację potraktujesz jak menu degustacyjne – wiele dań, małe porcje. Jeden talerz zupy, jeden pieróg, jeden kawałek ryby, jeden kawałek ciasta. Jeśli chcesz cieszyć się wszystkimi smakami świąt, jedz małe porcje lub dziel je na pół. Głodny na pewno nie wyjdziesz, a oszczędzisz sobie wielu niepotrzebnych kalorii i późniejszych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

INNE: Zdrowa dieta: tego nie powinnaś jadać zimą

3. Zaplanuj to, co zjesz

To od Ciebie zależy, co będziesz jeść. Nawet jeżeli sam nie przygotowujesz świątecznej kolacji. Wybierz te potrawy, których naprawdę chcesz spróbować. Nie zmuszaj się do niczego, ani nie jedz kilku porcji tego samego dania. Wybieraj sałatki (niekonieczne te z majonezem), lżejsze desery (np. owoce), a do picia wodę z cytryną zamiast słodzonych napojów.

4. Spędzaj święta aktywnie

Nawet najmniejsza aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna. Zamiast spędzać cały dzień za stołem możesz razem z całą rodziną wybrać się na spacer, obejrzeć świąteczne dekoracje w mieście, wybrać się na koncert kolęd, pójść do parku lub do lasu. W ten sposób nie tylko miło spędzicie czas, ale spalicie też trochę kalorii.

5. Ciesz się chwilą

Świąteczne dni to przede wszystkim czas dla rodziny i przyjaciół. Nie musimy mieć kilkunastu przystawek, kilku dań obiadowych i trzech deserów na każdy dzień świąt. Większe znaczenie ma to, żeby spędzić ten czas z najbliższymi –np. przy filiżance kawy, a niekoniecznie przy suto zastawionym stole. Jeżeli sobie trochę odpuścimy i poświęcimy więcej czasu na relaks, z całą pewnością zmniejszy się nasz stres i wpłynie to lepiej na nasze zdrowie.

Rad udzielała mgr inż. Agnieszka Jagodzińska – dietetyk z Centrum Medycznego Falck

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany