5 powodów, dlaczego należy porozmawiać z lekarzem o seksie

rozmowa o seksie z lekarzem

Pacjenci mogą rozmawiać z lekarzem o wszystkim, ale nie zawsze chcą rozmawiać o wszystkim … a w szczególności o życiu intymnym.

Dla niektórych ludzi, rozmowa o seksie jest trudna, a nawet wstydliwa.

Oczywiście, możemy nie chcieć rozmawiać o seksie ze swoimi przyjaciółmi. Ale lekarz jest to jedyna osoba, z którą powinno się rozmawiać o seksie, szczególnie, jeśli mamy pytania lub wątpliwości.

A oto pięć powodów, dlaczego zawsze należy porozmawiać z lekarzem na temat naszego życia intymnego:

1. Seks odzwierciedla ogólny stan zdrowia

Przyjemna aktywność seksualna jest dla nas dobra. Równoważy hormony i normalizuje neuroprzekaźniki, które pomagają regulować nasz metabolizm. Dobry seks może złagodzić stres, poprawia sen, zmniejsza ryzyko chorób serca, wzmacnia poczucie własnej wartości i odporność całego organizmu.

Pożądanie seksualne jest ważnym elementem zdrowego życia seksualnego i może być oznaką dobrego ogólnego stanu zdrowia. Kiedy nasze zdrowie jest zagrożone, nasze libido naturalnie spada, ponieważ nasz organizm uzdrowienie traktuje jako ważniejsze zadanie niż prokreację.

Brak popędu seksualnego może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Mogą to być: bolesny stosunek płciowy, zaburzenia erekcji, depresja, cukrzyca, zaburzenia czynności tarczycy, choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby neurologiczne, zapalenia stawów, rak, zespół przewlekłego zmęczenia lub zaburzenia snu takie jak bezdech senny i bezsenność. Niskie libido może być powodem nadmiernego spożycia alkoholu lub niskiej samooceny, skutkiem palenia papierosów, przewlekłym stresem.

2. Zaburzenia seksualne mogą być objawem zaburzenia równowagi hormonalnej

Hormony płciowe pomagają regulować pożądanie seksualne i gdy stają się niezrównoważone, możemy zaobserwować  zmiany w naszym życiu seksualnym. Nierównowaga hormonalna może być związana z pewnymi schorzeniami takimi jak zespół policystycznych jajników (PCOS), depresja poporodowa, zaburzenia erekcji i libida.

Mogą one również być wynikiem działanie substancji chemicznych znajdujących się w środowisku, takich jak pestycydy, bisfenol A (BPA), związki w tworzywach sztucznych, a także wiele zanieczyszczeń przemysłowych. Te toksyny przenikają nasze środowisko i przenikają nasze ciało. Ich aktywność może zakłócić syntezę, metabolizm i  aktywności hormonów.

WIĘCEJ: Nareszcie mamy winnych – HORMONY!

3. Zdrowe życie seksualne często oznacza zdrowe relacje

Intymność, miłość i związek emocjonalny są niezbędne dla dobrego zdrowia. Niektórzy eksperci uważają, że jest to jedna z najwspanialszych rzeczy, które możemy zrobić, aby uzdrowić nasze ciała i zapobiec chorobom. Dr Lissa Rankin napisał obszerne opracowanie dotyczące mocy umysłu, aby uzdrowić nasze ciało.

4. Zaburzenia seksualne mogą być skutkiem ubocznym leków

Niektóre leki na receptę mają seksualne skutki uboczne. Są to leki przeciwhistaminowe, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), leki anty lękowe, leki przeciwdrgawkowe, leki normujące ciśnienie krwi, takie jak beta-blokery, syntetyczne hormony stosowane do pigułek antykoncepcyjnych i leczenia niepłodności, 5 inhibitory reduktazy stosowane w leczeniu powiększenie gruczołu krokowego i zapobieganiu utracie włosów u mężczyzn oraz opioidowe leki przeciwbólowe. Jeśli te leki zakłócają życia seksualne, lekarz może zmienić je na inne.

5. Wiedza to potęga

Innymi słowy, jeśli jesteś aktywny seksualnie, to ważne jest, aby wiedzieć o zapobieganiu infekcji przenoszonych drogą płciową i niechcianej ciąży. Choroby weneryczne to chlamydia, rzeżączka, rzęsistkowica, opryszczka, zapalenie wątroby typu B, HIV i AIDS i wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), który zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, raka odbytu i jamy ustnej.

WIĘCEJ: Spocicie się, ale libido wzrośnie!

Źródło: www.mindbodygreen.com

Ocen: 1
3 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany