Olejki eteryczne dla dziecka – jakie wybierać?

olejki eteryczne

Znaczenie aromaterapii

Aromaterapia – leczenie z wykorzystaniem olejków eterycznych – znana jest od tysięcy lat. Olejki eteryczne to wysoce skoncentrowane wyciągi roślinne o potężnych właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych. Każdy olejek eteryczny zawiera ok. 100 różnych składników dobroczynnie wpływających na organizm. Wiele olejków działa przeciwzapalnie, co jest szczególnie ważne w przypadku infekcji – także tych, z którymi zmagają się dzieci.

Zdrowe olejki eteryczne dla dziecka

Olejki eteryczne dla niemowląt są zalecane od 3. miesiąca życia. Zaczynać należy oczywiście od niewielkiej ilości. W przypadku wątpliwości, a także u dzieci poniżej 1. roku, przed zastosowaniem olejków eterycznych warto rozmówić się z pediatrą. W przypadku małych dzieci nie wszystkie olejki są wskazane, ale wiele pomoże maluchom rozprawić się z przykrymi dolegliwościami. Zdrowe olejki eteryczne dla dzieci to m.in. herbaciany, tymiankowy, anyżowy, sosnowy, lawendowy, miętowy, hyzopowy, rumiankowy, ze słodkich migdałów czy eukaliptusowy.

Jak leczyć olejkami eterycznymi?

Olejków eterycznych nie podaje się dzieciom doustnie. Można je, rozcieńczone, stosować na skórę, wykorzystywać do inhalacji, dodawać do kąpieli czy nawilżaczy powietrza. Warto rozważyć zakup dyfuzora do aromaterapii.

Inhalacje: najprostsza metoda to dodać kilka kropli olejku eterycznego do miski z gorącą wodą i wdychać powstałą parę wodną, jednak ta opcja ma zastosowanie w przypadku dzieci co najmniej kilkunastomiesięcznych. Lepszym sposobem jest umieszczenie rozcieńczonego olejku eterycznego w nebulizatorze.

Rozpylanie: w pokoju, w którym śpi maluszek, albo w łazience, np. podczas kąpieli, umieść napełniony wodą i uzupełniony o kilka kropli olejku eterycznego dyfuzor.

Inne formy podania: parę kropli olejku można dodać do kąpieli albo kilka kropli wybranego olejku eterycznego połączyć z balsamem i natrzeć dziecku plecy oraz klatkę piersiową.

Olejki na mokry kaszel u dziecka

Olejki eteryczne mogą pomóc złagodzić mokry kaszel u dziecka. Tak działa np. sosna zwyczajna, która wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i udrażniające górne drogi oddechowe. Polecane olejki na mokry kaszel u dziecka to także eukaliptusowy oraz tymiankowy.

Jaki olejek na katar?

W przypadku kataru u dziecka można stosować podobne olejki co na kaszel, czyli sosnowy, tymiankowy, eukaliptusowy. Na katar pomoże też dziecku olejek anyżowy.

Pomocna może się okazać relaksująca parówka z ziół, która udrożni zablokowane oskrzela i nos. Proporcje to 3 kubki parującej wody i po 5 kropli olejku eterycznego z lawendy, bergamotki i rozmarynu. Twarz dziecka pochylić nad miską i nakryć całą głowę ręcznikiem. Dziecko powinno wdychać lecznicze opary, robiąc przerwy na zaczerpnięcie powietrza.

Olejki na przeziębienie u malucha

Wszystkie wymienione wcześniej olejki eteryczne są zalecane jako naturalne lekarstwo na przeziębienie. Dziecku w okresie choroby warto podać herbatę imbirową. Zaparz ulubioną herbatkę dziecka, a kiedy ostygnie do temperatury pokojowej, dodaj 1 kroplę olejku eterycznego z imbiru. Już samo wdychanie zapachu olejku w czasie picia herbaty udrożni zablokowane drogi oddechowe i skróci czas choroby.

Jak stosować olejki eteryczne dla niemowląt?

Zawsze z rozwagą! Do tego rozcieńczone, w niewielkiej ilości (zaczynając od 1 kropli) na początku kuracji. W razie wątpliwości poradź się doświadczonego aromaterapeuty i/lub pediatry. W przypadku zaobserwowania reakcji alergicznej na olejek u dziecka, odstaw go i skonsultuj się z lekarzem.

Ewa Podsiadły-Natorska

Opracowano na zlecenie partnera, tj. USP Zdrowie

Źródło:

  1. „Olejki eteryczne i aromaterapia”, red. Ewelina  Kuryłowicz, wyd. Vital 2019.
Ocen: 0
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany