3 KROKI DO PIĘKNEJ I BEZPIECZNEJ OPALENIZNY

opalanie

O opalaniu powiedziano już wszystko. Warto jednak jeszcze raz przypomnieć o bezpiecznym opalaniu się. A wszystko po to, aby nasza skóra nie ucierpiała.

KROK 1. JAK DOBRAĆ FILTR PRZECIWSŁONECZNY?

Pamiętaj, że w doborze wysokości faktora ochrony przeciwsłonecznej oprócz koloru karnacji, typu skóry, jej wieku czy schorzenia, istotne są również takie czynniki jak: intensywność korzystania z promieni słonecznych, pora dnia, szerokość geograficzna naszej wakacyjnej destynacji czy wysokość nad poziomem morza.

Dla osób z tzw. jasną karnacją (fototyp I i II wg Fitzpatricka), z dużą skłonnością do zaczerwieniania się skóry pod wpływem słońca, zalecane są filtry o wysokim i bardzo wysokim wskaźniku ochrony SPF – od 30 do 50+.

Dla tych, którzy szybko się opalają i tylko sporadycznie ich skóra ulega zaczerwienieniu (fototyp III), można polecić filtry o średnim (15-25) i niskim (poniżej 15) wskaźniku ochrony.
RADA NIVEA: Niezależnie od karnacji i typu cery, NIVEA poleca zawsze stosować filtry o wyższym wskaźniku ochrony na twarz – tu skóra starzeje się najszybciej i w najbardziej widoczny sposób!

KROK 2. OCHRONA SKÓRY NAJMŁODSZYCH

Dzieci są szczególnie narażone na negatywne skutki działania UV, ponieważ ich skóra nie wykształciła jeszcze w pełni naturalnych mechanizmów ochronnych, dlatego aby uchronić swoje dziecko przed niechcianymi skutkami działania promieni słonecznych, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Długość przebywania dziecka na słońcu podczas częstych spacerów i zabaw. Z danych naukowych wynika, że to właśnie zbyt duża ekspozycja na UV oraz oparzenia słoneczne w dzieciństwie mogą być czynnikami ryzyka rozwoju czerniaka złośliwego w przyszłości!
RADA NIVEA: Pamiętaj, że dzieci do 6 miesiąca życia nie mogą być eksponowane na bezpośrednie działanie słońca; nie zaleca się tego także w 1 i 2 roku życia!

WIĘCEJ: Kosmetyki NIVEA SUN dla całej rodziny

Stosuj filtry: niezależnie od typu karnacji rodziców, u dzieci należy stosować filtry o bardzo wysokim wskaźniku SPF – 50+.
Stosuj tylko kosmetyki przeznaczone dla dzieci, które są odpowiednio dostosowane dla ich delikatnej skóry. Zwracaj uwagę, aby kosmetyk był wodoodporny – wówczas Twoja pociecha będzie mogła dłużej i bezpieczniej przebywać w wodzie.
Systematyczność przede wszystkim: często i obficie smaruj dziecko. Nie zapominaj, że UVB swobodnie przenika przez płytką wodę i mokre ubranka.
RADA NIVEA: Nie zapomnij o odpowiednim ubranku i czapce, najlepiej kapelusiku!

KROK 3. ZABEZPIECZENIE PIEPRZYKÓW I ZNAMION

Jeżeli masz nietypowe znamiona lub w rodzinie występował rak skóry, unikaj słońca lub stosuj filtry o najwyższym wskaźniku protekcji – SPF 50+.

Jeżeli masz znamiona, które z jakiś powodów Cię niepokoją, staraj się zawsze punktowo nanieść na nie filtr o wyższym wskaźniku, minimum na 30 minut przed wyjściem na słońce. Jest to metoda bardziej zalecana niż zaklejanie ich plastrami (plastry mogą podrażnić skórę wokół znamienia, co jest niewskazane).

Porady przygotowała dr n. med. Magdalena Łuczkowska, specjalista dermatolog

Źródło: Nivea

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany