12 przekąsek, które są tak samo złe jak boczek

niezdrowe przekąski

Organizacja zdrowia ostatnio podała, że jedzenie boczku może doprowadzić do raka.

Smutna wiadomość? No cóż, okazuje się, że jest wiele innych złych rzeczy. Oto kilkanaście potencjalnie rakotwórczych przekąsek, z których niektóre mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, tak samo jak boczek.

Gorzałka

picie alkoholu

Nie lubimy być nosicielami złych wieści, ale alkohol jest rakotwórczy. I czy wybierzesz kieliszek czerwonego wina, zimne piwo czy martini nie ma znaczenia. Im więcej alkoholu wypijasz, tym większe ryzyko rozwoju niektórych nowotworów, zgodnie z National Cancer Institute. Badania nad grupą ponad 28000 mężczyzn wykazały, że każdy alkoholowy napój spożywany dziennie wiązał się z 12% zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka sutka. Inne badania wykazały, że codzienne picie zwiększało o 7 procent ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

WIĘCEJ: Jedzenie, które nie jest jedzeniem

Frytki i chipsy

jedzenie frytek

Oto coś, czego prawdopodobnie nie wiesz: Ziemniaki zawierają aminokwas zwany asparagina. A gdy są smażone, to tworzy on związek chemiczny zwany akrylamid. Akrylamid jest używany do produkcji tworzyw sztucznych i występuje także w dymie papierosowym, więc nic dziwnego, że jest uważany za prawdopodobnie rakotwórczy. W rzeczywistości, wysoki poziom akryloamidu w żywności stanowi “poważne zaniepokojenie”. Prawdopodobnie dlatego, że badania pokazują, że podwyższony poziom akrylamidu we krwi wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka piersi, trzonu macicy, jajnika i raka nerki.

Zboża i tosty

jedzenie tostów

Ziemniak to nie jedyne jedzenie, które produkuje akrylamid podczas gotowania w wysokich temperaturach. Można go znaleźć w gotowanych produktach zbożowych.

Sól, ogórki i słone ryby

słone potrawy

Sól, która daje smak żywności (i hm, jest konieczna, aby utrzymać się przy życiu), może powodować raka. Analiza siedmiu badań na ponad 268 000 osób, dowiodła, że spożywanie zbyt dużej ilości soli zwiększa o 68% ryzyko zachorowania na raka żołądka w porównaniu do ludzi, którzy solą mniej. Nic dziwnego, że bardzo słone pokarmy nie wypadły szczególnie dobrze: ogórki marynowane powodowały wzrost zachorowania na raka żołądka o 27%, a słone ryby o 24%.

WIĘCEJ: Chcesz uniknąć raka – to tego nie jedz!

Mleko, jaja, kurczak i ser

jedzenie nabiału

Według jednego z badań opublikowanych w ubiegłym roku, zbyt dużo jedzenia jakiegokolwiek rodzaju żywności pochodzenia zwierzęcego zwiększa szanse zachorowania na raka. Badania wykazały, że osoby w wieku od 50 do 65, które dostarczały co najmniej 20% kalorii z białka zwierzęcego, były cztery razy bardziej narażone na śmierć z powodu raka w porównaniu do tych, którzy dostarczyli mniej niż 10% kalorii z białka zwierzęcego.

źródło: www.eatclean.com

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany