10 wrogów twojej cery

cera

Cera – kto nie chce mieć jej idealnej. Stare powiedzenie “jesteś tym, co jesz” jest prawdziwe dla zdrowia. Ale okazuje się, że i dla cery.

Jeśli twoja dieta składa się z rafinowanych węglowodanów, cukru i tłuszczów trans, to twoja cera będzie wyglądać źle. “Złe odżywianie jest tak samo szkodliwe dla skóry, jak palenie papierosów” – mówi Patricia Farris, dermatolog z USA. Nieodpowiednia dieta może spowodować stan zapalny skóry, a w konsekwencji uszkodzenia kolagenu i DNA.

Cera tego nie lubi:

1. Ryżowe wafle

wafle ryżowe

Po okrzyknięciu przez modelki i kobiety, że ryżowe wafle są najlepszą beztłuszczową przekąską, teraz wiemy, że nie są takie dobre. Wafle ryżowe mogą powodować wzrost cukru we krwi, a to przyspiesza powstawanie zmarszczek. Jak? Twój organizm metabolizuje proste węglowodany z ciastek w ten sam sposób jak następuje zamiana cukru na glukozę.

WIĘCEJ: 5 sposobów, aby zatuszować niedoskonałości cery

2. Cukierki

cukierki

Jedzenie cukierków równoznaczne jest z pryszczami. “W krajach, gdzie w diecie nie ma przetworzonego cukru, dzieci przechodzą przez okres dojrzewania bez trądziku” – mówi Farris. Okazuje się także, że słodkie batony mogą być winowajcą wyprysków u dorosłych. I dodatkowo cukier obniża poziom kolagenu i elastyny, białka, dzięki którym skóra jest elastyczna i sprężysta.

3. Zdrowe zboża

zboża

Nie daj się zwieść opisom na opakowaniu. Całe ziarna na ogół mają niższy indeks glikemiczny (nie wpływają na poziom cukru we krwi) w porównaniu z białymi “zdrowymi” zbożami, które są często wysoce rafinowane i pełne cukru. A to oznacza, że mogą prowadzić do zmarszczek spowodowanych skokami glukozy – mówi Treloar.

4. Mleko

mleko

“Mleko może być pełne hormonów wzrostu i innych czynników, które pozostają aktywne biologicznie nawet po pasteryzacji” – wyjaśnia Treloar. “Badania pokazują, że mogą mieć wpływ na poziom insuliny i powodować stany zapalne.”

5. Chipsy

chipsy

Roi się tam od rafinowanych węglowodanów, które zwiększają stan zapalny, co z kolei szkodzi kolagenowi. Z biegiem czasu, można zauważyć więcej drobnych zmarszczek – mówi Farris. Dodatkowo, jak wykazały badania z 2014 roku opublikowane w Journal of Drugs Dermatologii, rafinowane węglowodany są głównym winowajcą powstawania trądziku u dorosłych ludzi.

WIĘCEJ: Jak dbać o cerę naczynkową – radzi kosmetolog

6. Koktajle

koktajle

Amerykanie spożywają średnio 22 łyżeczki cukru dziennie, mniej więcej trzy razy więcej niż zalecana ilość. Większość tego cukru pochodzi z ukrytych źródeł, a jednym z największych winowajców są koktajle. Ale to nie jest cukier naturalny, taki który występuje w owocach. I to jest problem. Cukier taki może znajdować się również w sokach, mrożonym jogurcie, w sorbetach.

7. Agawa

agawa

Miała być lepsza od zwykłego cukru. Agawa to słodki syrop składający się z kilku gatunków roślin agawy, w którym często znajduje się więcej fruktozy niż nawet w fruktozowym syropie kukurydzianym. “Fruktoza jest metabolizowana przez wątrobę, gdzie zmienia się nie tylko w tłuszcz, ale uszkadza kolagen bardziej niż normalny cukier stołowy” – mówi Farris.

8. Soki i napoje gazowane

sok

Wiesz, że większość soków to samochody dostawcze cukru. Ale możesz nie wiedzieć, że nie ma tam zbawiennego dla twojej skóry błonnika. To właśnie błonnik jest niezbędny, aby zapobiegać wahaniu cukru we krwi, co z kolei prowadzi do przedwczesnego starzenia się cery.

9. Fast Food

fast food

Mnóstwo w nich nasyconych tłuszczów. Mają też wysoki indeks glikemiczny. A to wszystko związane jest z większą liczbą zmian trądzikowych – tak sugerują badania opublikowane w Journal of American Academy of Dermatology.

10. Margaryna

margaryna

Chociaż tłuszcze są niezbędne dla utrzymania jędrności skóry, nie wszystkie są sobie równe. A niektóre, jak tłuszcze trans często spotykane w margarynie, mogą zmniejszać nawilżenie skóry. Badanie opublikowane w Journal of the American College of Nutrition wykazało, że większe spożycie margaryny było związane ze zwiększonym marszczeniem się skóry.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany