10 toksycznych dodatków do żywności. Nigdy, przenigdy ich nie jedz!

dodatki do żywności

To jest po prostu niebezpieczne.

Niektóre z najbardziej typowych dodatków znajdujących się w przetworzonej żywności powodują poważne problemy zdrowotne: raka, nadpobudliwość u dzieci, choroby serca, zawroty głowy, bóle głowy, niepokój, depresję, otyłość. Dodatki te mogą być trudne do uniknięcia. Oto one:

1. Aspartam

aspartam

Sztuczny słodzik łatwo znaleźć w napojach dietetycznych, gumie bez cukru, deserach bez cukru, witaminach do żucia, syropach na kaszel, pastach do zębów, a nawet płatkach. Aspartam, wraz z innymi sztucznymi środkami słodzącymi, powoduje takie problemy zdrowotne jak otyłość, bóle głowy, a nawet niektóre rodzaje raka. Badania sugerują również, że te sztuczne substancje słodzące mogą prowadzić do złego bilansu złych bakterii w jelitach do dobrych.

2. Syrop kukurydziany o dużej zawartości fruktozy

Można go znaleźć w przetworzonej żywności, takiej jak pieczywo, słodycze, jogurty, sałatki, warzywa w puszkach i zboża. Ta przetworzona wersja fruktozy jest toksyczna dla wątroby, a także sprzyja odporności na insulinę, czynnika ryzyka cukrzycy i chorób serca.

WIĘCEJ: Chcesz uniknąć raka – to tego nie jedz!

3. Glutaminian sodu (MSG)

Znaleziony w niektórych chińskich potrawach, frytkach, przekąskach, ciastkach, przyprawach, zupach w puszkach, w mrożonych posiłkach. To po prostu wzmacniacz smaku. Dodatek ten jest odpowiedzialny za ataki migreny.

4. Tłuszcze trans

Tłuszcze te znaleziono w przetworzonej żywności, takiej jak margaryny, chipsy, krakersy, wypieki i fast foody. Są one wykorzystywane w celu przedłużenia przydatności do spożycia i poprawy konsystencji jedzenia. Zostały one silnie powiązane z chorobami serca i cukrzycą.

WIĘCEJ: Jak wybrać żywność, która jest zdrowa?

5. Spożywcze barwniki: Niebieski # 1 i # 2, czerwony # 3 i # 40, żółty # 5 (tartrazyna) i # 6

Sztuczne barwniki możemy znaleźć w koktajlach owocowych, lodach, słodyczach, pieczywie, serach, makaronach. Kilka z takich barwników opartych jest na ropie naftowej (!) i są związane z nadpobudliwością u dzieci i wystąpieniem raka u zwierząt laboratoryjnych.

6. Karmelowy barwnik

barwnik karmelowy

Szeroko stosowany barwnik spożywczy znajduje się w napojach gazowanych, piwie, ciemnym chlebie, czekoladzie, ciastkach, pączkach, lodach i marynatach. Niektóre barwniki karmelowe przetwarza się za pomocą amoniaku, co prowadzi do wytwarzania potencjalnie rakotwórczego związku –  4-metyloimidazolu.

7. Siarczyny

Te konserwanty i wzmacniacze smaku występują w winie i piwie oraz w napojach bezalkoholowych. Dodaje się je do soków, suszonych owoców, przypraw i produktów ziemniaczanych. FDA szacuje się, że około 10% populacji jest wrażliwa na te związki. Objawy to: od łagodnego kataru siennego do zagrażającej życiu reakcji anafilaktycznej.

WIĘCEJ: Czy dodatki do żywności są bezpieczne?

8. Azotan sodu

Syntetyczny środek konserwujący znajduje się w przetworach mięsnych, takich jak parówki, boczek i wędzone ryby. Niektóre badania na zwierzętach sugerują, że są to związki rakotwórcze, ale to wciąż jest w trakcie badań. Naturalne azotany sodu, w postaci proszku, znajdujące się w wielu “nieutwardzonych” produktach mięsnych mogą być bezpieczniejsze.

9. BHA i BHT

Znaleziono je w frytkach, gumie, kaszach, mrożonych kiełbasach, wzbogaconym ryżu, smalcu, cukierkach, galaretkach i konserwantach. Są one produkowane z ropy naftowej. National Institutes of Health informuje, że na podstawie badań na zwierzętach, BHA jest prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi; BHT jest związany z rakiem w mniejszym stopniu.

10. Bromian potasu

To substancja wypełniająca, którą można znaleźć w pieczywie i bułkach, chipsach, bajglach, bułce tartej. Ten środek utleniający, jest używany do wzmocnienia ciast i skraca czas pieczenia. Może powodować zaburzenia czynności nerek lub układu nerwowego i zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

źródło:www.prevention.com

Ocen: 0
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany