Stres jest na każdym kroku. O tym, że poniedziałek jest najgorszym dniem dla każdego z nas, nikogo nie trzeba przekonywać. Tego dnia więcej, jak żadnego innego jesteśmy bardzo zestresowani i objawy tego stresu widać.
Ale jeśli każdego dnia jesteśmy zestresowani czyli żyjemy w tzw. przewlekłym stresie to nie mamy już ataku hormonów stresu. Objawy mogą być subtelne, mówi Stevan E. Hobfoll, przewodniczący wydziału nauk behawioralnych na Rush University Medical Center. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów i to każdego dnia, trzeba pójść na spacer lub po prostu wyłączyć telefon – dodaje.
Spis treści
1. Objawy stresu: bóle głowy w dni wolne
Nagły spadek stresu może spowodować atak migreny, mówi Todd Schwedt, dyrektor Centrum Washington University zajmującej się bólami głowy. Co robić? Ściśle trzymać się codziennego harmonogramu jeśli chodzi o sen i jedzenie.
2. Objawy stresu: bolesne skurcze w czasie okresu
Najbardziej zestresowane kobiety są ponad dwukrotnie bardziej narażone na bolesne skurcze menstruacyjne, mówią badania z Harvardu. Naukowcy obwiniają za to brak równowagi hormonalnej spowodowany stresem. Delikatne ćwiczenia na siłowni mogą zmniejszyć te dolegliwości.
WIĘCEJ: Co myślą ludzie, którzy mają napady silnego bólu
3. Objawy stresu: obolała buzia
Ból szczęki może być oznaką zgrzytania zębami, które zwykle występuje w czasie snu i może być spotęgowane przez stres, mówi Matthew Mesyna, doradca konsumentów American Dental Association.
4. Objawy stresu: dziwne sny
Jeśli masz pozytywne i miłe sny, to gdy się budzisz, wstajesz w lepszym nastroju – mówi Rosalind Cartwright, emerytowany profesor psychologii z Rush University Medical Centrum. Ale kiedy jesteś zestresowany, budzisz się częściej, zaburzasz ten proces, co powoduje, że nieprzyjemne obrazy powtarzają się przez całą noc. Odpowiednia ilość snu może pomóc: spróbuj spać od 7 do 8 godzin i unikaj kofeiny oraz alkoholu przed pójściem spać.
WIĘCEJ: Żałujesz sobie snu, to przybierzesz na wadze
5. Objawy stresu: krwawienie z dziąseł
Według brazylijskich badaczy, zestresowani ludzie mają większe ryzyko wystąpienia chorób przyzębia. Chronicznie podwyższony poziom hormonu stresu – kortyzolu może osłabić układ odpornościowy i pozwoli bakteriom zaatakować dziąsła, mówią naukowcy. Jeśli długo pracujesz i zjadasz obiad przy biurku, koniecznie umyj zęby. I koniecznie więcej śpij, to pomaga obniżyć stres,” mówi Preston Miller, były prezes Amerykańskiej Akademii Periodontologii.
6. Objawy stresu: nagłe pojawienie się trądziku
Stres zwiększa stan zapalny, który prowadzi do wyprysków i trądziku u dorosłych, mówi Gil Yosipovitch, profesor dermatologii klinicznej w Wake Forest University. Należy w takim wypadku stosować balsam zawierający kwas salicylowy, złuszczać skórę. Jeśli nie zareaguje na leczenie w ciągu kilku tygodni, lekarz musi przepisać silniejsze leki.
WIĘCEJ: Twoim utrapieniem jest trądzik? Jest na to sposób!
7. Objawy stresu: apetyt na słodycze
Trudno nie winić stresu, gdy mamy apetyt na słodycze i sięgamy po nie wręcz automatycznie. Wydawało się, że winne będą u kobiet ich hormony. Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii zbadali kobiety przed i po menopauzie, znaleźli jedynie niewielki spadek częstości występowania zachcianki na czekoladę po menopauzie. Autorzy badania twierdzą, że to prawdopodobnie stres, a nie hormony może dawać taką zachciankę.
8. Objawy stresu: świąd skóry
Japońskie badanie przeprowadzone na ponad 2000 osób wykazało, że osoby z przewlekłym swędzenie (znanym jako świąd) dwukrotnie częściej byli zestresowane, niż osoby zdrowe. Chociaż swędzenie z pewnością może powodować stres, eksperci twierdzą, że jest prawdopodobne, że uczucie lęku lub napięcia również pogarsza podstawowe funkcjonowanie skóry, co przejawia się zapaleniem skóry, egzemą, łuszczycą. “Reakcja na stres aktywuje włókna nerwowe, powodując swędzenie” wyjaśnia Yosipovitch.
9. Objawy stresu: gorsza niż do tej pory alergia
W eksperymencie z 2008 roku, naukowcy z Ohio State University College of Medicine odkryli, że osoby cierpiące na alergie miał więcej objawów po teście wywołującym lęk, w porównaniu gdy wykonywali zadania, które ich relaksowały. Hormony stresu mogą stymulować produkcję IgE, białka krwi, które powoduje reakcje alergiczne, mówi autor badania Janice Kiecolt-Glaser.
WIĘCEJ: Kalendarz pyleń w Polsce
10. Objawy stresu: ból żołądka
Lęk i stres może powodować bóle brzucha, bóle głowy, a także i bóle pleców, bezsenność. W jednym z badań na 1953 mężczyznach i kobietach wykazano, że u tych, którzy doświadczają najwyższego poziomu stresu bóle brzucha były ponad trzy razy silniejsze i częstsze od ludzi zrelaksowanych. Dlaczego tak się dzieje, jest wciąż niejasne, ale jedna z teorii głosi, że w obrębie jelit i dróg nerwowych mózgu są powiązania; kiedy umysł reaguje na stres, jelita odbierają ten sam sygnał. Ze względu na to, lekarze twierdza, że aby poradzić sobie z tym objawem najlepiej medytować albo uprawiać jakieś ćwiczenia. Jednak, jeśli to nie pomoże, trzeba wykluczyć alergie pokarmowe, nietolerancje laktozy, zespół jelita drażliwego lub owrzodzenie.
Źródło: www.prevention.com
Nie wiedziałam, że krwawienie z dziąseł może być objawem stresu.
No właśnie, dzisiaj jest poniedziałek 🙁