Jak się nie upić? Nie pij na pusty żołądek i Na 4 rzeczy, które powodują, że szybko się upijamy

alkohol

Wszystko zależy od tego kto pije, co pije i jak szybko. Okazuje się, że kobiety upijają się szybciej od mężczyzn. Alkohol nie dla nich? Dlaczego?

Po pierwsze są fizycznie mniejsze niż mężczyźni; po drugie kobiety mają więcej tłuszczu ale za to mniej wody w organizmie (mniejsze szanse rozcieńczenia alkoholu); po trzecie kobiety mają mniej ochronnego enzymu (dehydrogenazy alkoholowej, która rozbija alkohol) niż mężczyźni.

Poza tym są cztery powody, które wpływają, na to jak szybko się upijamy.

1. Pijesz piwo ze szklanego naczynia

picie piwa

Jeśli pijesz piwo prosto ze szklanki, jest bardzo prawdopodobne, że zakończysz noc pod stołem. Okazuje się, że szkło ma wpływ na to jak szybko pijesz piwo, według badań opublikowanych w czasopiśmie PLoS ONE. Naukowcy z University of Bristol stwierdzili, że całkowita szybkość picia wzrasta aż o 60%, gdy napój alkoholowy (w tym przypadku, piwo) znajduje się w zakrzywionym lub karbowanym szkle (w porównaniu z prostym).

WIĘCEJ: 7 sposobów zapobiegania kaca. Sprawdzone!

2. Jaki alkohol? Oczywiście wolisz wódkę

Wszyscy znamy zasadę: ilość alkoholu w 12 uncjach piwa, 5 uncjach wina i 1,5 uncji wódki są porównywalne. Jednak według badań opublikowanych w czasopiśmie Clinical and Experimental Research, rodzaj alkoholu jest tak samo ważny jak to, ile pijesz. Naukowcy odkryli, że zawartość alkoholu we krwi danej osoby była wyższa po spożyciu porcji wódki (rozcieńczonej z tonikiem) w stosunku do porcji piwa lub wina. Pijąc wódkę upijesz się szybciej.

3. Pijesz na pusty żołądek

picie na pusty żołądek

To nigdy nie jest dobry pomysł, aby pić na pusty żołądek, chyba, że próbujesz pobić rekord świata i zdobyć miano “najszybciej upijającego się człowieka.” Badania opublikowane w Journal of Clinical Pharmacology pokazują, że posiłek (około 550 kalorii), około godzinę przed piciem umożliwia organizmowi eliminację alkoholu 45% szybciej niż gdyby żołądek był pusty. Pamiętaj, tak zadziała każdy rodzaj posiłku o wysokiej zawartości tłuszczu, bogaty w proteiny, a nawet o wysokiej zawartości węglowodanów. Ale jedzenie w żołądku nie jest po to, aby mógł moczyć się w nim alkohol. Raczej jest to wspomaganie czynności wątroby. Spożywanie pokarmu zwiększa przepływ krwi do wątroby i nadal to robi aż do 200 minut po posiłku. Naukowcy uważają, że wtedy wątroba radzi sobie lepiej z eliminacją alkoholu.

WIĘCEJ: Lubisz alkohol? Uważaj na dziąsła

4. Jesteś po operacji

picie po operacji

A konkretnie po operacji żołądka. To nie tylko zmniejszyło twój brzuch, ale i całkowicie zmieniło anatomię przewodu pokarmowego, dzięki czemu trasa z ust do żołądka i do jelita cienkiego znacznie się skróciła. Oznacza to, że alkohol dotrze do jelita cienkiego szybciej, a następnie szybciej zostanie wchłonięty do krwioobiegu. Dwa razy szybciej, według badań opublikowanych w czasopiśmie JAMA.

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany