Orzechy na lepszy matabolizm i nie tylko

orzechy włoskie

Chodzi o orzechy włoskie. Nowe badania potwierdzają ich niesamowity wpływ na zdrowie i starzenie się. Uwielbiają je nasze jelita, dają nam poczucie sytości i zwiększają metabolizm. Jak ich nie kochać!

Orzechy włoskie są wysokoenergetyczne, dlatego do tej pory przeważało przekonania, że ich długotrwałe przyjmowanie może być związane ze zwiększeniem masy ciała. Wstępne wyniki sugerują, że codzienne spożycie orzechów przez 1 rok, przez dużą grupę osób starszych nie przebywających w szpitalu, nie miało żadnego negatywnego wpływu na masę ciała.

Orzechy dla starszych ludzi

Pokazują także, że znane działanie orzechów włoskich – obniżanie poziomu cholesterolu, obserwuje się również u osób w podeszłym wieku oraz, że efekt ten utrzymuje się w czasie. Przyjmowanie zdrowych tłuszczów i innych składników odżywczych zawartych w orzechach, kontrola wagi i obniżanie poziomu cholesterolu we krwi to ważne elementy ogólnego odżywiania dorosłych w podeszłym wieku.

WIĘCEJ: 10 powodów, aby jeść dużo orzechów i nasion

– Bardzo pozytywnym wnioskiem z badania jest to, że jedzenie orzechów włoskich może przynieść korzyści akurat tej konkretnej populacji – powiedział dr Emilio Ros, dyrektor Lipid Clinic, Endocrinology & Nutrition Service w Szpitalu Klinicznym w Barcelonie.

Naukowcy poprosili część z biorących w badaniu 707 zdrowych osób starszych, aby dodały to swojej codziennej diety porcję orzechów (~15% przyjmowanych kalorii), reszta osób nie zmieniała dotychczasowej diety. Uczestnicy nie dostali informacji o całkowitej liczbie przyjmowanych kalorii
i makroskładników, ani o zamiennikach orzechów. Po roku, badanie wykazało, że obie diety miały minimalny wpływ na masę ciała, poziom triacylogliceroli i cholesterolu HDL. Jednakże dieta bogata
w orzechy spowodowała istotną redukcję cholesterolu LDL w porównaniu do grupy kontrolnej, która
nie włączyła orzechów do diety.

Oto co pokazały badania:

• Zdrowie jelit: Wybory dietetyczne i mikrobiom jelitowy w dużym stopniu wpływają na nasze zdrowie. Niedawne badanie przeprowadzone przez naukowców z Agricultural Research Service, Departamentu Rolnictwa USA (USDA) na grupie 18 zdrowych dorosłych sprawdzało, w jaki sposób pozytywny wpływ orzechów włoskich na serce wiąże się ze zdrowiem jelit. Wyniki badania pokazują, że spożywanie 1,5 uncji orzechów dziennie ma istotny wpływ na florę bakteryjną jelit, zmniejszając stany zapalne i obniżając poziom cholesterolu. Czyli wpływa na dwa znane wskaźniki zdrowia kardiologicznego. Pozwala nam to lepiej zrozumieć korzyści kardiologiczne spożywania orzechów, w tym orzechów włoskich.

WIĘCEJ: Najlepsze i najgorsze orzechy dla zdrowia

• Uczucie głodu i sytości: Naukowcy z University of Georgia jako pierwsi wykazali, że rodzaj spożywanego codziennie tłuszczu może zmieniać długoterminowe reakcje związane z apetytem, takie jak uczucie głodu i sytości. 18 dorosłych prowadzących spokojny tryb życia, o prawidłowej masie ciała, najpierw stosowało dietę o wysokiej zawartości tłuszczu, bogatą w tłuszcze nasycone, następnie, przez kolejne 7 dni, losowo wybrana część grupy zaczęła stosować dietę bogatą w tłuszcze wielonienasycone, a pozostała część dietę kontrolna. Okazało się, że zastąpienie posiłków bogatych w tłuszcze nasycone dietą bogatą w tłuszcze wielonienasycone korzystnie wpływa na odczuwanie głodu i sytości. Orzechy są doskonałym źródłem dużej ilości tłuszczów wielonienasyconych, zawierają ich aż 13 gramów na uncje.

• Metabolizm: Niedawne badania na zwierzętach przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie sprawdzały wpływ wprowadzenia orzechów włoskich
i pokarmów bogatych w polifenole do typowej na zachodzie diety z przewagą tłuszczów na metabolizm samców myszy. Wyniki wykazały, że dieta zawierająca orzechy i uzupełniona pokarmami bogatymi w polifenole, takimi jak maliny, wiśnie lub zielona herbata, może pomóc zmniejszyć stany zapalne. U myszy, które spożywały orzechy, same lub w połączeniu z pokarmami bogatymi w polifenole odnotowano również znaczący wpływ na czynniki związane z zespołem metabolicznym, zmiany w ekspresji genów wątroby i metabolity na poziomie zgodnym z polepszonym stanem metabolicznym. Ponieważ badanie prowadzono na zwierzętach, wyniki nie  mogą jeszcze być stosowane w odniesieniu do ludzi.

Ocen: 2
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany