Olej palmowy: dobry czy zły?

olej palmowyOlej palmowy – na całym świecie wzrasta jego zużycie. Ale wokół niego jest mnóstwo kontrowersji. Z jednej strony ma dobry wpływ na nasze zdrowie, z drugiej strony może zagrażać naszemu sercu. Czym jest olej palmowy i co tak naprawdę zawiera? Jaka jest prawda o nim?

Olej palmowy – co to jest?

Olej palmowy pochodzi z mięsistych owoców palm olejowych. Nierafinowany olej palmowy jest czasami określany jako czerwony olej palmowy ze względu na czerwonopomarańczowy kolor.

Głównym źródłem oleju palmowego jest drzewo Elaeis guineensis, które pochodzi z zachodniej i południowo-zachodniej Afryki. Jego zastosowanie w tym regionie sięga ponad 5000 lat. Olej palmowy jest jednym z najtańszych i najpopularniejszych olejów na świecie, stanowiącym jedną trzecią światowej produkcji oleju roślinnego.

Olej palmowy – do czego jest używany?

Olej palmowy jest używany do gotowania. Dodawany jest też do gotowych produktów. Jego smak jest uważany za pikantny i ziemisty. Niektórzy ludzie opisują jego smak jako podobny do marchewki lub dyni.

Jest często używany do smażenia. Czasem dodawany jest do masła orzechowego jako stabilizatora, aby zapobiec oddzielaniu się oleju i osadzaniu go na górze słoika. Oprócz masła orzechowego, olej palmowy można znaleźć w kilku innych produktach spożywczych, w tym:

– w płatkach

– w wypiekach takich jak chleb, ciasteczka i babeczki

 – w batonach proteinowych

– w czekoladzie

– w śmietance do kawy

– w margarynie

W latach 80-tych olej palmowy został zastąpiony tłuszczami trans w wielu produktach z powodu obaw, że spożycie tropikalnych olejów może zagrozić zdrowiu serca. Jednak po przeprowadzeniu badań ujawniło zagrożenie dla zdrowia tłuszczów trans, producenci żywności wznowili stosowanie oleju palmowego.

Olej ten znajduje się również w wielu produktach nieżywnościowych, takich jak pasta do zębów, mydło i kosmetyki

Ponadto można go wykorzystać do produkcji paliwa biodiesel, które służy jako alternatywne źródło energii.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Modny olej kokosowy – czy rzeczywiście warto go używać?

Jak wykorzystać olej słonecznikowy dla gładszej skóry?

Olej palmowy – co zawiera?

Oto zawartość odżywcza jednej łyżki (14 gramów) oleju palmowego:

– Kalorie: 114

– Tłuszcz: 14 gramów

– Tłuszcz nasycony: 7 gramów

– Tłuszcz jednonienasycony: 5 gramów

– Tłuszcz wielonienasycony: 1,5 grama

– Witamina E: 11%

Wszystkie kalorie oleju palmowego pochodzą z tłuszczu. Rozpad kwasów tłuszczowych to 50% nasyconych kwasów tłuszczowych, 40% jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i 10% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Głównym rodzajem nasyconego tłuszczu znajdującego się w oleju palmowym jest kwas palmitynowy, który stanowi 44% jego kalorii. Zawiera również duże ilości kwasu oleinowego i mniejsze ilości kwasu linolowego i kwasu stearynowego.

Czerwony czerwonopomarańczowy pigment czerwonego oleju palmowego pochodzi od przeciwutleniaczy znanych karotenoidami, w tym beta-karoten, które organizm może przekształcić w witaminę A.

Olej palmowy – korzyści dla zdrowia?

Chroni mózg, zmniejsza ryzyko udaru i demencji – olej palmowy jest doskonałym źródłem tokotrienoli, formy witaminy E o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, które wspierają zdrowie mózgu. Są w stanie spowolnić rozwój demencji, zmniejszać ryzyko udaru i zapobiegać uszkodzeniom mózgu.

Olej palmowy obniża poziom “złego” cholesterolu LDL i zwiększa poziom “dobrego” cholesterolu HDL.

Hamuje niedobór witaminy A – spożywanie czerwonego oleju palmowego zwiększa poziom witaminy A we krwi,  u dorosłych i małych dzieci.

Olej palmowy – potencjalne zagrożenia dla zdrowia

Chociaż większość badań wykazała, że ​​olej palmowy ma działanie ochronne na serce, są badania które pokazują zupełnie coś innego. U niektórych w związku ze spożywaniem oleju palmowego wrastał poziom złego cholesterolu – LDL. Ważne jest, aby pamiętać, że są to tylko potencjalne czynniki ryzyka, a nie dowody, że olej palmowy może rzeczywiście powodować choroby serca.

Kontrowersje dotyczące oleju palmowego

Istnieje kilka kwestii etycznych dotyczących wpływu produkcji oleju palmowego na środowisko, przyrodę i społeczność.

W ostatnich dziesięcioleciach rosnący popyt doprowadził do bezprecedensowej ekspansji produkcji oleju palmowego w Malezji, Indonezji i Tajlandii. Kraje te mają wilgotny, tropikalny klimat, który idealnie nadaje się do uprawy palm olejowych. Jednakże, aby pomieścić plantacje palmy olejowej, lasy tropikalne i torfowiska są niszczone.

Wylesianie wywiera niszczycielski wpływ na globalne ocieplenie, ponieważ lasy odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu emisji gazów cieplarnianych poprzez absorpcję węgla z atmosfery

Ponadto niszczenie rodzimych krajobrazów powoduje zmiany w ekosystemie zagrażającym zdrowiu i różnorodności dzikiej przyrody. Szczególnie dotyczy to wpływu na gatunki zagrożone, takie jak orangutany borneańskie.

Pojawiły się również doniesienia o łamaniu praw człowieka przez korporacje produkujące oleje palmowe, takie jak oczyszczanie pól uprawnych i lasów bez pozwolenia, płacenie niskich wynagrodzeń, zapewnianie niebezpiecznych warunków pracy i znaczne obniżanie jakości życia.

Ocen: 3
1 komentarz
  1. Czyli zacznijmy używać oleju rzepakowego, rydzowego, oliwy . Różnorodność nie zaszkodzi a pomoże. Tylko w wypadku np. oleju rzepakowego plantatorzy do jego wysuszania używają RANDAPU preparatu chemicznego .Wszystko zależy od etyki producentów!!! Niestety z nią jest gorzej. Ale to my konsumenci kształtujemy rynek popytu , jeśli będziemy się dokształcać ( np. dzięki takim portalom jak kliknijwzdrowie.pl) i czytać opisy na produktach i kupować świadomie to producenci będą musieli zmieniać receptury!!! Daleka to droga ale małymi kroczkami idźmy do przodu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany