Maź stawowa – jak ją skutecznie uzupełnić?

maź stawowaLekarze na chore stawy często zalecają zastrzyki dostawowe posiadające kwas hialuronowy i substancje przeciwzapalne.

Jak to dowodzą naukowcy produkcja kwasu hialuronowego przez ludzki organizm z wiekiem spada. Mniejsza ilość tego związku objawia się w organizmie m.in mniej elastyczna skórą, zmarszczkami i słabszą kondycją stawów. Procesu zwyrodnieniowy popularnie nazywany zapaleniem stawów ma jeszcze większy wpływ na spadek ilości już wspominanego kwasu hialuronowego jednego z podstawowych składników płynu synowialnego inaczej nazywanego mazią stawową.

Maź stawowa – gdy jej brakuje

Wtedy w stawach jest o wiele mniejsza amortyzacja i lepkość co powoduje częstsze uderzenia i otarcia powierzchni między stawowych. Innymi słowy, stawy są słabiej nawilżone, szybciej dochodzi do uderzeń i otarć, tym samym stawy szybciej się zużywają. Podawanie zastrzyków bezpośrednio na chore stawy przyspiesza proces uzupełnienia kwasu hialuronowego. Trzeba jednak pamiętać, że taki sposób jest inwazyjny, i niestety ma tylko lokalne działanie. Tzn., że serią zastrzyków trzeba powtarzać 3 do 5 razy, uzupełnia to kwas hialuronowy tylko w konkretnym stawie.

Płyn na stawy

Od kilku lat istnieje jeszcze jedna metoda uzupełnienia kwasu hialuronowego. Niemieccy naukowcy z laboratorium Gramme-Revit w Niemczech sprzęgli dwie podstawowe substancje występujące w mazi stawowej kwas hialuronowy i siarczan chondroityny w jeden kompleks. Dzięki specjalnemu łańcuchowi chemicznemu obydwie substancje są teraz wprowadzane do organizmu jednocześnie i to w postaci smacznego płynu do picia. Jednorazowa porcja do spożycia to litr preparatu, który przyjmuje się w okresie 30 dni, tzn. w dziennej 30 ml porcji zawarte jest 450mg Hyaluron-Chondroityn-Kompleksu. Całkowite litrowe opakowanie zawiera aż 15000 mg tego kompleksu.

maź stawowąW przypadku większych niedoborów związanych z wysokim wiekiem, wykonywana pracą lub nadmiernym obciążeniem stawów na skutek wyczynowego uprawiania sportu należy dawkę powtórzyć. Składniki preparatu uzupełniają niedobory mazi stawowej a ich odpowiednia koncentracja w organizmie aktywuje ludzki organizm do zwiększonej produkcji własnej mazi stawowej. Te dwa podstawowe składniki płynu synowialnego poprzez synergiczne współdziałanie są skuteczniejsze niż w przypadku ich oddzielnego stosowania.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bernie w Szwajcarii opublikowane w roku 2010 pod nazwą METAANALIZA stwierdzają, że glukozamina a także chondroityna podawane osobno lub w ich połączeniu nie maja wpływu na zwężenie szpary stawowej. W tym przypadku kwas hialuronowy jest potrzebny jako aktywator.

Ocen: 0
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany