Chroniczne zmęczenie – dlaczego mnie dopada?

zmęczenieChroniczne zmęczenie to coś co zupełnie przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli zarwiesz noc czy też dłużej pracujesz masz prawo czuć się zmęczona. Ale jeśli nie ma wiadomych powodów, przyczyn może być wiele.

Zmęczenie – jesteś odwodniona
odwodnienie

Najnowsze badania wskazują, że wystarczy zmniejszenie 1,5 masy ciała spowodowane odwodnieniem, abyśmy czuli się zmęczone. Dlatego nie żałujmy sobie wody. Dzienna dawna to 8 szklanek. Wyznacznikiem tego, że jesteśmy odpowiednio nawodnione jest wizyta w toalecie co najmniej raz na 3 godziny. Ważna jest też barwa moczu: powinie być koloru jasnej lemoniady.

Zmęczenie – brakuje ci witaminy B12
witamina b12

Ta witamina jest bardzo potrzebna krwinkom czerwonym oraz neuronom do prawidłowego działania. Niedobór jej zmniejsza ilość tlenu we krwi, co od razu odbija się na tym, że jesteś zmęczona. Tylko pokarmy pochodzenia zwierzęcego zawierają witaminę B12. jeśli jesteś wegetarianka, poradź się lekarza jakie suplementy diety należy przyjmować.

Zmęczenie – stres cię przytłacza
stres

W normalnych sytuacjach poziom kortyzolu czyli hormonu stresu uwalnia się rano, aby wieczorem się zmniejszyć. Jeśli przez cały dzień żyjesz w stresie, kortyzol nie opada i powoduje, że nie możesz zasnąć. Nie zawsze możemy poradzić sobie ze stresem. Możemy natomiast spróbować technik relaksacyjnych. Jak twierdzą lekarze najprostsza to kontrolowanie oddechu. Skoncentruj się na nim i przy wdechu pomyśl: „jestem”, a przy wydechu „spokojna”. Powtarzaj to kilka minut.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Wiosenne przesilenie, czyli jak walczyć z przewlekłym zmęczeniem

Dlaczego ciągle jesteśmy zmęczeni?

Czarna herbata sposobem na stres

Zmęczenie – twoje serce jest chore
serce

W badaniach przeprowadzonych przez lekarzy wśród kobiet które miały zawał serca, połowa z nich mówiła że przez kilka tygodni przed incydentem miała problemy ze snem i czuła się wyjątkowo zmęczona. Zablokowane tętnice lub słaby mięsień sercowy zmniejszają przepływ krwi, co powoduje zmniejszenie zaopatrzenia w tlen tkanek. A to z kolei wywołuje zmęczenie. Warto więc skonsultować się z lekarzem.

Zmęczenie – masz za mało żelaza

Większość kobiet wie, że za mało tego żelaza czyli tzw. niedokrwistość prowadzi do zmęczenia. Mało żelaza to mało orzeźwiającego organizm tlenu. Nie bierz jednak żelaza na własną rękę. Skontaktuj się z lekarzem, bo za dużo żelaza też dla organizmu jest niebezpieczne.

Zmęczenie – za dużo ćwiczysz

Co za dużo to niezdrowo – w tym wypadku ma całkowite uzasadnienie. Jak twierdzą naukowcy przetrenowanie może spowodować skok kortyzolu, szczególnie sporty wytrzymałościowe: długodystansowe bieganie, długa jazda na rowerze, ćwiczenia na siłowni. Trzeba  zachować proporcje pomiędzy aktywnością fizyczną a odpoczynkiem.

Zmęczenie – masz infekcję układu moczowego
infekcja

Jeśli kiedykolwiek miałaś taką infekcje wiesz doskonale, że towarzyszy jej ból brzucha i problemy z sikanie. Urolodzy twierdzą, że połowa kobiet szczególnie tych po 40 roku życia, odczuwa zmęczenie i ogólne rozbicie zanim infekcja na dobre się rozwinie. Jedyna rada: trzeba iść do lekarza, który przepisze odpowiedni antybiotyk. Po 7-10 dniach od zakończenia leczenia objawy zmęczenia ustaną.

źródło: www.prevention.com

4 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany

*