Mycie rąk też ma swoje święto

mycie-rak

Wiedzieliście o tym, że właśnie dzisiaj 15 października jest światowy dzień mycia rąk. Tak, to prawda. Święto jest po to, aby przypomnieć nam jak ważna jest higiena rąk.

Z powodu sezonowych infekcji dorośli chorują od 4 do 6 razy do roku, a dzieci nawet 6 do 8 razy. Sezonowe choroby są także przyczyną 40% wszystkich nieobecności w pracy i 30% wszystkich nieobecności w szkole. Nie oznacza to jednak, że wraz z nadejściem pierwszych, chłodnych dni, jesteśmy skazani na grypę czy przeziębienie! Najprostszym sposobem na ograniczenie ryzyka zachorowania jest… dokładne i regularne mycie rąk. Wystarczy 30 sekund, bieżąca woda
i antybakteryjne mydło.

Jesienią, wraz z pogodą zmienia się także funkcjonowanie naszego układu immunologicznego. Mniej słońca stymulującego produkcję witaminy D wpływającej na odporność, częste wahania temperatur, zmiany wilgotności powietrza – to zaledwie kilka czynników odpowiedzialnych za szybsze rozprzestrzenianie się infekcji. Jednak to nie tylko pogoda, ale także nasze nawyki higieniczne mają realny wpływ na to, czy zachorujemy.

Ręce są siedliskiem wielu bakterii, których ilość wzrasta wraz z każdym przedmiotem, którego dotykamy. Chociaż skóra stanowi silną barierę ochronną, groźne drobnoustroje możemy łatwo przenieść do wnętrza organizmu – wystarczy, że nie umyjemy rąk przed jedzeniem.

O tym, jak ważna jest właściwa higiena dłoni, co roku 15 października przypomina nam ustanowiony przez UNICEF Światowy Dzień Mycia Rąk. Jego celem, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, jest edukacja na temat dbania o czystość rąk, która ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia – zwłaszcza w sezonie chorobowym.

Jak zatem myć dłonie, aby zminimalizować ryzyko infekcji?

Ręce należy myć ciepłą wodą oraz mydłem – najlepiej antybakteryjnym, które zapobiegnie rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów.

INNE: Sekret pięknych dłoni

Antybakteryjne mydła nie tylko wspierają naturalną barierę ochronną skóry, ale także – dzięki specjalnie dobranym, delikatnym składnikom myjącym oraz naturalnym składnikom antybakteryjnym – skutecznie dbają o codzienną higienę rąk.

Mycie rąk krok po kroku:

1. Zacznij od wnętrza dłoni. Umyjesz je, pocierając jedną dłonią o drugą.
2. Aby umyć wierzch dłoni, pocieraj wewnętrzną częścią jednej o grzbiet drugiej, a następnie powtórz czynność, zamieniając ręce.
3. Spleć place i rozprowadź mydło na przestrzeniach pomiędzy nimi.
4. Złącz palce prawej dłoni i pocieraj ich końce o wewnętrzną część lewej. Następnie powtórz czynność, zmieniając układ rąk.
5. Umyj kciuk, zaciskając wokół niego palce drugiej dłoni i pocierając. Postępuj identycznie, myjąc palce obu dłoni.
6. Złącz palce prawej dłoni i pocieraj ich końcami o wewnętrzną stronę lewej. Analogicznie umyj koniuszki palców lewej dłoni.

Wszystkie te czynności powinny trwać przynajmniej 30 sekund! Tymczasem, według badań naukowców z Michigan State University, aż 95% osób myje ręce zbyt krótko – średnio 6 sekund.

jak myć ręce

Na wilgotnych dłoniach łatwiej osadzają się bakterie, dlatego dla zachowania właściwej higieny rąk ważne jest także ich dokładne wytarcie.

Pamiętajmy o myciu dłoni nie tylko wtedy, kiedy widać, że są brudne, ale w każdej sytuacji, w której są narażone na kontakt z bakteriami. Zwłaszcza po powrocie do domu, przed, w trakcie i po przygotowaniu posiłku, przed jedzeniem, a także po każdym skorzystaniu z toalety.

Źródło: Carex

Ocen: 3
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany